NABC NJCAA All-America Teams

2011-12 Division I All-America Team

Waverly Austin, Palm Beach State College   

Deverell Biggs, Seward County Community College   

Fabyon Harris, College of Southern Idaho  

Marshall Henderson, South Plains College   

Christopher Jones, Northwest Florida State College   

Jameel McKay, India Hills Community College - Ottumwa   

Darvis Scarver, Trinity Valley Community College  

Marcus Tarrance, Eastern Oklahoma State College  

Albert Thomas, Jr., Globe Institute of Technology 

Karrington Ward, Kankakee Community College 

 

2011-12 Division II All-America Team

Davorn Bryant, Essex County College  

Brenden Cooper, Lakeland Community College  

Glenn Cosey, Columbus State Community College   

Michael Craig, South Mountain Community College

Ryun Davis, St. Louis Community College   

Richaun Holmes, Moraine Valley Community College   

Edeward Jenkins, Patrick Henry Community College

Bryant Orange, Triton College  

John Taylor, Mott Community College  

Desmond Williams, Community College of Rhode Island  

 

2011-12 Division III All-America Team

JaMario Clayton, Ocean County College   

Cleanthony Early, Sulivan County Community College 

Joshua Henderson, Herkimer County Community College 

Maurice Hernandez, Central Lakes College - Brainerd   

Bakari Turner, Cedar Valley College

 
 

2012-13 Division I All-America Team

Kadeem Allen, Hutchinson Community College

Jarekious Bradley, East Mississippi Community College

Darius Carter, Vincennes University

Skyler Halford, Salt Lake Community College

Robert Hunter, Santa Fe College

Jordan Johnson, East Georgia State College

Christopher Jones, Northwest Florida State College

DeAndre Mathieu, Central Arizona College

Jameel McKay, Indian Hills Community College-Ottumwa

Yanick Moreira, South Plains College

 

2012-13 Division II All-America Team

Michael Harris, South Suburban College

David Humphries, North Iowa Area Community College

Charles Oliver, Lakeland Community College

William Powell, Glen Oaks Community College

Thaddeus Rideau, Brown Mackie College

Chris Solomon, Phoenix College

James Spencer, Central Community College-Columbus

Karrington Ward, Moraine Valley Community College

Christopher Whitehead, Danville Area Community College

Desmond Williams, Community College of Rhode Island

 

2012-13 Division III All-America Team

Joseph Beck, Rochester Community and Technical College

Steve Carder, North Country Community College

Semar Farris, Eastfield College

Tommie Starkes, Rockland Community College

Valentino Thompson, Brookdale Community College

 
 

2013-14 Division I All-America Team

Kadeem Allen, Hutchinson CC

Samuel Cassell, Jr., Chipola College

DaJuan Dent, Baltimore City CC

T.J. Dunans, Columbia State CC

Octavius Ellis, Trinity Valley CC

Jordan Goodman, Harcum

Wayne Langston, McLennan CC

Lester Medford, Indian Hills CC

Kevin Punter, State Fair CC

Jordan Stevens, Southeastern CC

Willie Wiley, Vincennes University

 

2013-14 Division II All-America Team

Devin Pearson, North Arkansas College

Malik Albert, Mott CC

Brandon Brown, Phoenix College

Marvin Crawford, Raritan Valley CC

Tyron Criswell, Central CC-Columbus

Nehemiah Fisher, CC of Beaver County

Winston Grays, Cincinnati State Technical & CC

Antonio Levy, South Suburban College

Joshua Mellette, Wake Technical CC

Deondre Parks, Iowa Lakes CC

T.J. Tisdell, Jr., John Wood CC

 

2013-14 Division III All-America Team

Jonathan Feiler, Herkimer County CC

Lawrence Jackson, Caldwell CC & Technical Institute

Andrew Maxie, Eastfield College

Jared Mayes, Rock Valley College

Joe Nickerson, Brookdale CC

 
 

2014-15 Division I All-America Team

Corlbe Ervin, Connors State

Marcus Johnson, Jr., Hill

Daryl Macon, Holmes

Christopher Boucher, Northwest

Benji Bell, Northwest Florida State

Jovante' Spivey, South Georgia State

Fredrick Edmond, Southern Idaho

Rasheed Brooks, Southwest Tennessee

Dedrick Basile, Trinity Valley

Mychal Mulder, Vincennes

 

2014-15 Division II All-America Team

Ahasuerus McDonald, Brown Mackie

DeAndre Davis, Garrett College

Jordan Johnson, John Wood

Jordan Ashton, Kirkwood

Andre Harris, Kishwaukee

Mike Davis, Lakeland

Tracy Edmond, Lansing

Brandon Brown, Phoenix

Tavon Mealy, Richard Bland

Lavell Boyd, South Suburban

 

2014-15 Division III All-America Team

Tyquan Rolon, Mohawk Valley

Anthony Walker, Ocean County

Brandon Woods, Richland

Jared Mayes, Rock Valley

Devonta Brooks, Vermilion

 
 

2015-16 Division I All-America Team

Kevin Maura, Central Florida

Devens Simms, Connors State

Kavell Bigby-Williams, Gillette

Bashir Ahmed, Hutchinson

Colton Weisbrod, Lamar State-Port Arthur

Jaylen Barford, Motlow State

Julian Walters, North Dakota State SCS

Braian Angola Rodas, North Idaho

Devin Davis, Odessa

Niem Stevenson, Seward County

 
 

2015-16 Division II All-America Team

Noble Fahnbulleh, Dakota County Tech

Danzel Wright, Johnson County

Hunter Rhodes, Kirkwood

Javon Haines, Lansing

CJ Hill, Louisburg

DeShawndre Black, Schoolcraft

Reshardd Harris, Sinclair

Connor MacDougall, South Mountain

Jovan Mooring, South Suburban

Eric Gillespie, Triton

 
 

2015-16 Division III All-America Team

Mason Jones, Brookdale

Jalin Alexander, Caldwell Tech

Tremondre Anderson, Eastfield

LT Davis, Rock Valley

Naim Thomas, Sullivan County

 
 

2016-17 Division I All-America Team

Kareem Brewton, Eastern Florida State

Kyvon Davenport, Georgia Highlands

Shakur Juiston, Hutchinson

Bruce Stevens, Jones County

Ty Lazenby, Northern Oklahoma Enid

Corey Davis, San Jacinto-Central

Zach Hunsaker, Snow

Jordan Brangers, South Plains

Jason Burnell, St. Petersburg

Christopher Darrington Jr., Vincennes

 

2016-17 Division II All-America Team

Amariontez Ivory, Brown Mackie

Jeffrey Drake-Todd, Grand Rapids

Miles Wentzien, Kirkwood

Isaiah Green, Lansing

Troy Locke, Louisburg

Diandre Wilson, Mott

Deion James, Pima

Rasheide Bell, South Suburban

Jordan Johnson, Southwestern

Dante Thorpe, Triton

 

2016-17 Division III All-America Team

Jemal Smith, Hostos

Shane Waldon, Madison

Kameron Jiminez-Fox, MassBay

Darek Brazeal, North Lake

Chinua Young-Massena, Union County

 

2017-18 Division I All-America Team

Andres Feliz, Northwest Florida State

L.J. Figueroa, Odessa

Rashawn Fredericks, Motlow State

Shane Gatling, Indian Hills

Charles Jones, Jr., Southern Idaho

Wendell Mitchell, Trinity Valley

Tremell Murphy, Florida Southwestern

JJ Rhynes, Hutchinson

Isaiah Tisdale, Vincennes

Ricky Torres, Missouri State-West Plains

 

2017-18 Division II All-America Team

Kamari Bolton, North Arkansas

Catoni Collins, Lake Country

Tray Croft, Iowa Central

Quinton Dove, Iowa Central

Brian Fobbs, Genesee

Rashaad Goolsby, Phoenix

Walt Kelser, Schoolcraft

Harlyn Owens II, Dakota Country

Holden Redparth, Highland

Deonta Terrell, Triton

 

2017-18 Division III All-America Team

Jaimik Moore, Brookdale

Deven Palmer, Quincy

Collin Turner, Montgomery

Steven Tynes, Suffolk

Mario Young, Columbus State

 

2018-19 Division I All-America Team

Demarcus Demonia, Allegany Maryland

Chris Duarte, Northwest Florida State

Tyson Jolly, Trinity Valley

DeMarkus Lampley, Wallace State-Hanceville

Gaige Prim, South Plains

James Rojas, Hutchinson

Jayde Scrubb, John A. Logan

Miles Thomas, Walters State

Tomas Woldetensae, Indian Hills

Alonzo Verge, Jr., Moberly Area

 

2018-19 Division II All-America Team

Majesty Brandon, Monroe

Abraham Carrasco, Pima

Rhyss Lewis, South Suburban

Taiveyhon Mason, Highland

Josh McAuley, Waubonsee

Sean McNeil, Sinclair

Cory Miller, Jr., John Wood

Jeremiah Phifer, Guilford Tech

Ty'Sean Sheppard, Arcadia

Doug Wilson, Kirkwood

 

2018-19 Division III All-America Team

Chris Buckley, Central Lakes

Jamaurie Coakley, Bunker Hill

Derrick Felder, Herkimer

Steven Tynes, Suffolk County

Caleb Williams, Richland