NABC Division II All-America History

  • 2020's

    2021-22 All-America Team
    Tyree Boykin, Union
    Patrick Cartier, Hillsdale
    Malik Duffy, Chico State
    Armoni Foster, IUP
    Parker Hicks, Lubbock Christian
    Trevor Hudgins, Northwest Missouri State
    Brandon Knapper, Cal State San Bernardino
    John Paul Kromka, Pitt-Johnstown
    Jaizec Lottie, Flagler
    Cade McKnight, Truman State
    Isaiah Moore, Franklin Pierce
    Tyler Riemersma, Augustana
    Joel Scott, Black Hills State
    Andrew Sischo, Daemen
    Jamari Smith, Queens
    Sekou Sylla, Nova Southeastern

     

    2020-21 All-America Team
    Dalton Bolon, West Liberty
    Patrick Cartier, Hillsdale
    Parker Fox, Northern State
    Parker Hicks, Lubbock Christian
    Trevor Hudgins, Northwest Missouri State
    Chandler Jacobs, Dallas Baptist
    KJ Jones II, Emmanuel
    Jaizec Lottie, Flagler
    Cade McKnight, Truman State
    Ethan Menzies, Colorado Mesa
    Sam Orf, Alabama Huntsville
    Grant Singleton, St. Thomas Aquinas
    Andrew Sischo, Daemen
    Brendan Sullivan, Colorado Mines
    Owen White, Michigan Tech
    Devin Whitfield, Lincoln Memorial
  • 2010's

    2010-11 All-America Team
    Thomas Baudinet, St. Anselm
    Skyler Brown, Missouri Southern
    Philip Brown, Georgia Southwestern
    Zane Campbell, Alabama-Huntsville
    Nathan Hyde, Findlay
    George Johnson, Augusta State
    Dominique Jones, Fort Hays State
    Jeremy Kendle, Bellarmine
    Josh Magette, Alabama-Huntsville
    Jefferson Mason, Minnesota State
    Darin Mency, Merrimack
    Anthony Moody, Mary
    Trevin Parks, Johnson C. Smith
    Blake Poole, St. Martin’s
    Darryl Webb, Indiana University (Pa.)
    Parrish West, Alaska-Fairbanks

     

    2011-12 All-America Team
    Stefan Bonneau, C.W. Post
    Scott Dennis, Christian Brothers
    James Ellisor, Bemidji
    Brett Green, Colorado School of Mines
    Eric Jean-Guillaume, Franklin Pierce
    Braydon Hobbs, Bellarmine
    Reggie Jones, Cal State-Stanislaus
    Jeremy Kendle, Bellarmine
    Josh Magette, Alabama-Huntsville
    Will McNeill, Washburn
    Paul “PJ” Reyes, Charleston (WV)
    D.J. Rivera, Montevallo
    Taylor Rohde, Alaska-Anchorage
    Ashton Smith, Indiana University (PA)
    Keane Thompson, Missouri Southern
    Dwight Tolbert, Lander

     

    2012-13 All-America Team
    Kwame Alexander, CSU San Bernardino
    Mitchel Anderson, Cal Poly Pomona
    Alex Falk, West Liberty
    Craig Foster, Cameron
    Tyshawn Good, Belmont-Abbey
    Eric Jean-Guillaume, Franklin Pierce
    Ali Haidar, Michigan Tech
    Alex Hall, Drury
    Luis Leao, Mercyhurst
    Roy Mabrey, St. Anselm
    Cameron McCaffrey, Augustana
    Aric Miller, Armstrong
    Jaime Smith, Alabama-Huntsville
    Corbin Thomas, Midwestern State
    Clayton Vette, Winona State
    Ellis Young III, West Florida

     

    2013-14 All-America Team
    Adam Blazek, Gannon
    Troran Brown, Montevallo
    Kevin Capers, Florida Southern
    Mike Carlson, Truman State
    DeShaun Cooper, Northwest Missouri State
    David Downs, Seattle Pacific
    Josh Gibbs, Central Oklahoma
    Chuck Guy, Tarleton State
    Lacy Haddock, Cal State San Bernardino
    Cedric Harris, West Liberty
    Brandon Jefferson, Metropolitan State
    Garrett Kerr, Sciences
    Greg Langston, Southern Connecticut
    Aaron Nelson, Southern Indiana
    Willie Readus, Delta State
    Ronald Zimmerman, USC Aiken

     

    2014-15 All-America Team
    Seger Bonifant, West Liberty
    Troran Brown, Montevallo
    Kevin Capers, Florida Southern
    Devante Chance, IUP
    Terrence Drisdom, Cal Poly Pomona
    Dan Jansen, Augustana
    Troy Leaf, Azusa Pacific
    Mitch McCarron, Metropolitan State
    Jordan Riewer, Minnesota State Moorhead
    Chris Santo, Saint Anselm
    Keshun Sherrill, Georgia Regents
    Tylon Smith, Southern Connecticut
    Ben Stelzer, Michigan Tech
    Deonta Stocks, West Georgia
    Jake Thelen, Bellarmine
    Derrick White, UC-Colorado Springs

     

    2015-16 All-America Team
    Andy Avgi, Western Washington
    Yunio Barrueta, Barry
    Seger Bonifant, West Liberty
    David Chavlovich, West Texas A&M
    Dan Jansen, Augustana
    Tyler McFarland, Bentley
    Brandon Norfleet, IUP
    Keenan Palmore, Lenoir-Rhyne
    Rusty Troutman, Bellarmine
    Max Strus, Lewis
    Casey Schilling, Augustana
    Devin Schmidt, Delta State
    Gerel Simmons, Lincoln Memorial
    Michael Smith, California Baptist
    Ryan Stephan, Colorado Mesa
    Desmond Williams, Southern Connecticut

     

    2016-17 All-America Team
    Matt Bingaya, Fairmont State
    Joshua Blaylock, Fort Lewis
    Luquon Choice, Lincoln Memorial
    Devin Gilligan, Southern New Hampshire
    Zach Hankins, Ferris State
    Jeremiah Hill, Valdosta State
    Aaron Lien, MSU Moorhead
    Justin Pitts, Northwest Missouri State
    Justin Reyes, St. Thomas Aquinas
    Devin Schmidt, Delta State
    Keshun Sherrill, Augusta
    Dustin Sleva, Shippensburg
    Michael Smith, California Baptist
    Taylor Stafford, Western Washington
    Jeril Taylor, Southern Indiana
    Seth Youngblood, Arkansas Fort-Smith

     

    2017-18 All-America Team
    David Chavlovich, West Texas A&M
    Daeshon Francis, UT-Permian Basin
    Tim Guers, Saint Anselm
    Zach Hankins, Ferris State
    Haywood Highsmith, Wheeling Jesuit
    Trevor Hill, Dixie State
    Beau Justice, Valdosta State
    Tanner Omlid, Western Oregon
    Justin Pitts, Northwest Missouri State
    Justin Reyes, St. Thomas Aquinas
    Tyler Rudolph, Minot State
    Dustin Sleva, Shippensburg
    Taren Sullivan, Findlay
    Emmanuel Terry, Lincoln Memorial
    Tyrius Walker, Morehouse
    Todd Withers, Queens

     

    2018-19 All-America Team
    Gage Davis, St. Cloud State
    Jacobo Diaz, IUP
    Adam Eberhard, Bellarmine
    Tim Guers, Saint Anselm
    Chris Hansen, UCSD
    Amir Hinton, Shaw
    Daulton Hommes, Point Loma
    Johnathan Lawton, Florida Southern
    Kendale McCullum, Lewis
    Brandon Parker, Francis Marion
    Ryan Quaid, West Texas A&M
    Ryan Richmond, Bentley
    Marquill Smith, West Georgia
    Ben Sonnefeld, Colorado School of Mines
    Shaun Willett, Queens
    Joey Witthus, Northwest Missouri State

     

    2019-20 All-America Team
    Dalton Bolon, West Liberty
    Jordan Floyd, King
    Qua Grant, West Texas A&M
    Kylan Guerra, Thomas Jefferson
    Brett Hanson, Florida Southern
    Cam Martin, Missouri Southern State
    Mark Matthews, Nova Southeastern
    Courvoisier McCauley, Lincoln Memorial
    Selom Mawugbe, Azusa Pacific
    Malik Miller, IUP
    Kyle Monroe, Michigan Tech
    Joel Murray, West Texas A&M
    Brandon Myer, Minnesota-Duluth
    Tyrell Roberts, UCSD
    Andrew Sischo, Daemen
    Jake Van Tubbergen, Grand Valley State
  • 2000's

    1999-2000 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Ajamu Gaines, Charleson (WV) Ewan Auguste, Washburn Cory Brathol, Northern Michigan
    Leroy John, Kentucky Wesleyan T.J. Trimboli, Southern Conn. Paul Talbot, Wingate
    Innocent Kere, Florida Southern Ron Selleaze, Cal State Bakersfield New Sovle, Pfeiffer
    DeMarco Anzures, Metro State (CO) Seth Martin, California (PA) Josh Quigley, Minnesota-Duluth
    Geoff Brower, Lander Nathan Blessen, South Dakota Chad Mustard, North Dakota
    Tarrie Monroe, Lewis
    Quincy Stinson, Cal State Los Angeles
     
    2000-01 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Ewan Auguste, Washburn Niki Arinze, Henderson State Marlon Dawson, Central Oklahoma
    Colin Ducharme, Longwood Kyle Behrens, North Dakota Lamar Gayle, Cal State Bakersfield
    Lorico Duncan, Ky. Wesleyan Javar Cheathum, Gannon Scott Koenen, Southwest State
    Ryan McCormack, Adelphi J.R. Gamble, Queens Derrick Lyons, Southern Indiana
    Wiyle Petty, Johnson C. Smith Todd Roberts, Saint Michael’s Wes Pitlock, Northeastern State
    Daniel Willis, Lenior-Rhyme
     
    2001-02 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Niki Arinze, Henderson State Jerome Beasley, North Dakota Tyrus Boswell, Kentucky Wesleyan
    Ronald Evans, Ky. Wesleyan Jon Brown, Tampa Ronald Curry, CS Bakersfield
    Malik Moore, American Intl. Bobby Burries, CS San Bernardino Al Elliot, Pace
    Ronald Murray, Shaw Ronald Johnson, CS Los Angeles Danny Jones, Tarleton State
    Kenny Tate, Edinboro Jon Shepard, Northeastern Okla. Dennis Mims, Indiana (PA)
     
    2002-03 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM  SECOND TEAM  THIRD TEAM
    Sotirios Karapostolou, Southern New Hampshire Danny Jones, Tarleton State Elad Inbar, Massachusetts-Lowell
    Jerome Beasley, North Dakota Wykeen Kelly, Salem International Tommie King, South Dakota
    Jon Shepherd, Northeastern State Aaron Farley, Harding Marlon Parmer, Kentucky Wesleyan
    Matt Cameron, Michigan Tech Bobby Burries, Cal State-San Bernardino Ronald Johnson, Cal State-L.A.
    Ramzee Stanton, West Chester (Pa.) Marco Spears, Johnson C. Smith Tim Washington, Bowie State
     
    2003-04 ALL-AMERICA TEAM
    STUDENT-ATHLETE INSTITUTION    
    Elad Inbar Massachusetts-Lowell
    Tommie King South Dakota
    Terrence Hill Kennesaw State
    Darnell Hinson
    Northeastern State
    Mike Taylor West Virginia State
    Jonathan Levy Cal State-San Bernardino
    Josh Buettner Michigan Tech
    Tarvoris Uzoique Henderson State
    Romuald Augustin Bryant College
    Charles Hanks Bemidji State
    Yandel Brown Columbus State
    Tim Burnette Tarleton State
    Lewis Muse Concord
    Austin Nichols Humbolt State
    Monta McGhee Lewis
    Billy McDaniel Arkansas-Monticello
     
    2004-05 ALL-AMERICA TEAM
    STUDENT-ATHLETE INSTITUTION
    Stacey Moragne Massachusetts-Lowell
    Josh Buettner Michigan Tech.
    Brad Oleson Alaska-Anchorage
    Jamel Staten Minnesota State-Mankato
    James Hall Montevallo
    Jakim Donaldson Edinboro
    Letheal Cook Bowie State
    Eddie Jackson Pittsburg State
    Tim Forbes Bentley
    David Logan Indianapolis
    Jeff Bonds Cal-Poly Pomona
    Turner Trofholz South Dakota
    Marcus Kennedy Montevallo
    Lewis Muse Concord
    Jaaber Lugman Virginia Union
    Travis Robbins Washburn
    Mark Worthington Metropolitan State
    Rico Grier Pfeiffer
    Yandel Brown Columbus State
     
    2005-06 ALL-AMERICA TEAM  
    STUDENT-ATHLETE INSTITUTION
    Darius Hargrove Virginia Union
    Duane Crockett Virginia Union
    Sheldon Pace Southwest Baptist
    Michael Hicks Central Missouri State
    Turner Trofholz South Dakota
    Luke Anderson Minnesota State-Mankato
    Sullivan Sykes Saint Joseph’s
    Dustin Pfeifer Findlay
    Shaun McKie Salem International
    DeMario Grier Pfeiffer
    Jasper Johnson Delta State
    Jason Smith Alabama-Huntsville
    Grant Dykstra Western Washington
    Tony Binetti Seattle Pacific
    Stacey Moragne Massachusetts-Lowell
    Tayron Thomas Philadelphia
     
    2006-07 ALL-AMERICA TEAM  
    STUDENT-ATHLETE INSTITUTION
    Christian Burns Philadelphia University
    Steve Dagostino College of St. Rose
    Ted Scott West Virginia State
    Anthony Atkinson Barton
    Gail Goodrich Bowie State
    Tyrekus “A.J.” Bowman Augusta State
    Frank Phillips Findlay
    Ricky Volcy Northern Michigan
    John Smith Winona State
    Luke Anderson Minnesota State-Mankato
    Marcus Kennedy Montevallo
    Greg Brown Montevallo
    Eric Babers Southeastern Oklahoma
    Damien Lolar West Texas A&M
    Kevin Johnson Humboldt State
    Dustin Bremerman Seattle Pacific
     
    2007-08 ALL-AMERICA TEAM  
    STUDENT-ATHLETE INSTITUTION
    Carl Arts Alaska Anchorage
    Sam Belt Central Oklahoma
    Jeremy Black Tampa
    Josh Bostic Findlay
    Tyrekus “A.J.” Bowman Augusta State
    Chris Gilliam Pitt-Johnstown
    Chris Commons USC Aiken
    Steve Dagostino St. Rose
    Callistus Eziukwu Grand Valley
    Nate Fritsch Bentley
    Robert Lee West Texas A&M
    Charlie Parker Millersville
    Devin Peal Humboldt State
    Jonny Reibel Rollins
    Atila Santos Minnesota State-Mankato
    John Smith Winona State
     
    2008-09 ALL-AMERICA TEAM  
    STUDENT-ATHLETE INSTITUTION
    Lucas Alves BYU-Hawaii
    Josh Bostic Findlay
    Chris Commons USC-Aiken
    Tyrone Curnell Valdosta State
    Brandon Dagans Lewis
    Ross DeMasi Southwest Minnesota State
    Darren Duncan Merrimack
    Larry Gordon Cal Poly Pomona
    Joe Jones Edinboro
    Nick Kohs Christian Brothers
    Ted Scott West Virginia State
    Kevin Ratzsch Northern State
    Nolan Richardson Midwestern State
    Matt Rogers Southwest Baptist
    Garret Siler Augusta State-Mankato
    Jason Westrol Bentley
     
    2009-10 ALL-AMERICA TEAM
    STUDENT-ATHLETE INSTITUTION
    Chris Banchero Seattle Pacific
    Tyrone Curnell Valdosta State
    Stephen Dennis Kutztown
    Kendrick Easley Mt. Olive
    Laurence Ekperigin Le Moyne
    Justin Keenan Feris State
    Bryan LeDuc Cal State San Bernardino
    Ben Madgen Augusta State
    Travis Nelson Minnesota State
    Matt Schneck St. Cloud State
    Jamar Smith Southern Indiana
    Sanijay Watts Central Missouri
    Daryl Webb Indiana (Pa.)
    Jason Westrol Bentley
    Dauntae Williams Central Oklahoma
    Nick Wolf Rollins
  • 1990's

    1989-90 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    A.J. English, Virginia Union Bryan Williams, Tampa Dwight Walton, Florida Tech.
    Phil Hutcheson, David Lipscomb Lambert Shell, Bridgeport Gary Battle, New Haven
    Todd Fisher, Alaska-Anchorage Shawn Tillman, Metropolitan State Wade Green, Cal State Bakersfield
    Corey Crowder, Kentucky Wesleyan Dwayne Perry, Eckerd Armando Becker, Central Missouri State
    Donolly Tyrell, Florida Southern Jonathon Roberts, East Stroudsburg Dave Vonesh, North Dakota
     
    1990-91 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Corey Crowder, Kentucky Wesleyan Mike Cornelius, Missouri Western Randy Stover, Philadelphia Textile
    Dave Vonesh, North Dakota Dwight Walton, Florida Tech. Len Rauch, LeMoyne
    Armando Becker, Central Missouri State Chris Pilz, Missouri-St. Louis Adrian Hutt, Metropolitan State
    Lambert Shell, Bridgeport Ulysses Hackett, USC-Spartanburg Keith Hill, Shippensburg
    Myron Brown, Slippery Rock Terry Ross, California Poly Pomona Harold Ellis, Morehouse
     
    1991-92 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Eric Manuel, Oklahoma City Kenny Toomer, California (Penn.) George Gilmore, Chaminade
    Lambert Shell, Bridgeport Randy Stover, Philadelphia Textile Tom Schurfranz, Bellarmine
    John Pierce, David Lipscomb Darrin Robinson, Sacred Heart Bert Brisbane, Pace
    Tony Smith, Pfeiffer Jerry Meyer, David Lipscomb Ulysses Hackett, USC-Spartanburg
    Phil Cartwright Nebraska-Omaha Chris White, South Dakota State Scott Guldseth, North Dakota
     
    1992-93 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Alex Wright, Central Oklahoma Wayne Robertson, New Hamphire Bill Jolly, Missouri-Rolla
    Ray Gutierrez, California (Penn.) DeCarlo Deveaux, Tampa Kenny Warren, Cal State-Bakersfield
    Darrin Robinson, Sacred Heart Tyrone Davis, Cal State-Bakersfield Chad Briscoe, Grand Canyon
    Terry McCord, Troy State Lamont Jones, Bridgeport Chris Bowles, Southern Indiana
    Scott Guldseth, North Dakota Derek Thurston, Rollins Columbus Parker, Johnson C. Smith
     
    1993-94 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Derrick Johnson, Virginia Union Wayne Robertson, New Hampshire David Fields, Philadelphia Textile
    Kwame Morton, Clarion Tyrone Davis, Cal State-Bakersfield Tony Bailey, West Georgia
    Warren Peebles, Virginia Union James Hector, American International Rob Nurse, Franklin Pierce
    Clarence Tyson, Washburn Ed Wheeler, Angelo State Chris Bowles, Southern Indiana
    DeCarlo Deveaux, Tampa Yancy Taylor, Indiana (Penn.) Chris Gardner, North Dakota
     
    1994-95 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Stan Gouard, Southern Indiana Dennis Edwards, Fort Hays State Tyrone Latimer, Central Missouri State
    Corey Williams, Norfolk State Hasson Robinson, Springfield Darroll Wright, Missouri Western
    Derrick Freeman, Indiana (Penn.) Rob Paternostro, New Hampshire Damon Smith, Cal State Bakersfield
    Lamont Jones, Bridgeport Yancy Taylor, Indiana (Penn.) Craig Lattie, Alabama A&M
    Willis Cheaney, Kentucky Wesleyan Mike Montesano, Le Moyne Jason Kaiser, Alaska-Anchorage
     
    1995-96 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Stan Gouard, Southern Indiana Alonzo Goldston, Fort Hays State Ben Mitchell, Franklin Pierce
    Kebu Stewart, Cal State Bakersfield Dereck Freeman, Indiana (Pa.) Roger Powers, College of St. Rose
    Carlos Knox, IUPUI Tyrone Hopkins, Central Oklahoma Perry Herbert, Adelphi
    Ben Wallace, Virginia Union Kerwin Thompson, Eckerd Robert Misenko, Indiana (Pa.)
    Tyrone Mason, Edinboro Darren Clough, St. Anselm Mervin Yogi Leo, Queens (N.C.)
     
    1996-97 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Kebu Stewart, Cal State Bakersfield Roger Powers, College of St. Rose Paul Cluxton, Northern Kentucky
    Alonzo Goldston, Fort Hays State Sherick Simpson, Fort Hays State LeRon Moore, Northern Kentucky
    Dan Buie, Washburn Troy Nesmith, Gannon Andy Robertson, Florida Southern
    Tyrone Hopkins, Central Oklahoma Tyrone Barksdale, Indianapolis Chuck Wittman, Queens (N.C.)
    Joe Modderman, Grand Valley State Jason Sempsrott, South Dakota State Kenisy Adair, Kennesaw State
     
    1997-98 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Joe Newton, Central Oklahoma Coy Patterson, Lynn Oscar Gonzalez, Pittsburg State
    Antonio Garcia, Kentucky Wesleyan Chris Sykes, Delta State Shaun Fein, Stonehill
    Troy Nesmith, Gannon Marcus Moss, Cal State Bakersfield Dan Sancomb, Wheeling Jesuit
    Soce Faye, Queens (N.C.) Tommy Feagin, Salem-Teikyo Darrell Waters, Texas A&M-Commerce
    Marquis Newbie, Virginia Union Ryan Miller, Northern State Kurt Meister, South Dakota State
     
    1998-99 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Antonio Garcia, Kentucky Wesleyan Milosh Pujo, Lewis Ajamu Gaines, Charleston
    Dana Williams, Kentucky Wesleyan Eric Strand, Nebraska-Kearney Damon Reed, College of Saint Rose
    Tyler Johnson, Wayne State  John Tomsich, LeMoyne Chris Sykes, Delta State
    Tim West, Morningside Oscar Gonzalez, Pittsburg State William Davis, Virginia Union
    Eddie Robinson, Central Oklahoma Seth Martin, California (Pa.) Jeff McBroom, Seattle Pacific
  • 1980's

    1979-80 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Calvin Hicks, New York Inst. of Tech. Dave Ziegler, Youngstown State George Melton, Cheyney State
    Bo Clark, Central Florida Dave Hankins, Assumption John Ebeling, Florida Southern
    Otis Boddie, North Alabama Rick Mahorn, Hampton Institute Joe Leonard, Puget Sound
    Reginald Gaines, Winston-Salem Craig DeWitt, Eastern Illinois Dennis Mumford, Eastern Illinois
    Bill Zolga, Stonehill Bill Fennelly, Central Missouri Mike Robinson, Southwest Missouri
     
    1980-81 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THRID TEAM
    Ernie DeWitt, Bryant Ed Jachim, Potsdam State John Hollinden, Indiana State-Evansville
    Rodney Benson, Wright State Ray Buckland, Boston State Tony Jeffreys, Springfield
    John Ebeling, Florida Southern Mark Smith, Beloit Alvin Gibson, Clarion State
    George Melton, Cheyney State Dennis Westley, Franklin & Marshall Rick Robinson, Eastern Illinois
    Bill Fennelly, Central Missouri Gerald Reece, William Penn Steve Ayers, Central Connecticut State
     
    1981-82 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    John Ebeling, Florida Southern Joe Malis, Clarion State Willie Smith, David Lipscomb
    Earl Jones, District of Columbia Johnny Wesley, Northeast Missouri State Dwight Higgs, Kentucky Wesleyan
    George Melton, Cheyney State Michael Britt, District of Columbia Larry Tucker, Lewis
    Keith Bennett, Sacred Heart Steve Ayers, Central Connecticut State Tony Gonzales, Southern Connecticut State
    Bob Reitz, Stonehill Buddy Clarke, Springfield Eric Love, Central State
     
    1982-83 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Earl Jones, District of Columbia Leonard Goggins, Cheyney State Mario Elie, American International
    Michael Britt, District of Columbia Gary Monroe, Wright State Bill Rausch, Slippery Rock
    Keith Bennett, Sacred Heart Rich Leonard, Central Connecticut State Larry Tucker, Lewis
    Joe Dickson, Merrimack Bob Reitz, Stonehill Jerome Kersey, Longwood
    Bryan Vacca, Randoph-Macon Dwight Higgs, Kentucky Wesleyan Rhonie Wright, Sacred Heart
     
    1983-84 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Earl Jones, District of Columbia Fred Moore, Wright State Charles Oakley, Virginia Union
    Dwight Higgs, Kentucky Wesleyan Dean Thompson, Nebraska-Omaha Ron Nunnelly, Central Missouri State
    David Pope, Norfolk State Rich Leonard, Central Connecticut Toy Mild, Slippery Rock
    Jerom Kersey, Longwood Mario Elie, American International Jeff Martin, Alaska-Anchorage
    Rod Drake, Kentucky Wesleyan Jesse Hellyer, Randolph-Macon Ricky Bowers, David Lipscomb
     
    1984-85 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Charles Oakley, Virginia Union Jesse Hellyer, Randolph-Macon Curtis Gibson, Missouri-Rolla
    Ron Nunnelly, Central Missouri State Mario Elie, American International Mark Tetzlaff, South Dakota State
    Manute Bol, Bridgeport Mark Vest, Wright State Bill Bayno, Sacred Heart
    Todd Linder, Tampa Jamie Waller, Virginia Union Roy Harper, Kentucky Wesleyan
    Butch Warner, Gannon Roger Younger, Sacred Heart Sam Veal, Cal State Los Angeles
     
    1985-86 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Todd Linder, Tampa John Kimbrell, David Lipscomb Ronald Barnett, Cheyney
    Ivan Olivares, Springfield John McNulty, Florida Southern Cleveland Woods, New Hampshire
    Roger Younger, Sacred Heart Ralph Tally, Norfolk State Bill Harris, Northern Michigan
    Kevin Catron, St. Cloud State Dave Bennett, Kentucky Wesleyan Brude Allen, Sam Houston State
    Mark Vest, Wright State Jaime Waller, Virginia Union Sean Chambers, California Poly
     
    1986-87 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Ralph Tally, Norfolk State Jamie Waller, Virginia Union Norman Taylor, Bridgeport
    Todd Linder, Tampa Anthony Jones, David Lipscomb John Edwards, Southern Ill.-Edwardsville
    Jesse Jackson, Alaska-Anchorage Gerald Glass, Delta State Cleveland Woods, New Hampshire
    Hansi Gnad, Alaska-Anchorage Anthony Barge, West Georgia Mike Hammond, C.W. Post
    Bill Harris, Northern Michigan Sam Smith, Kentucky Wesleyan Tom Meier, Washburn
     
    1987-88 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Jerry Johnson, Florida Southen Jim Best, Assumption Tony Judkins, Sacred Heart
    J.B. Brown, Kentucky Wesleyan Reggie Perkins, St. Cloud State Duane Huddleston, Missouri-Rolla
    Phil Hutcheson, David Lipscomb Nate Johnston, Tampa Marty Eggleston, Kutztown
    Herb Watkins, New Haven Leo Parent, Lowell Alex Williams, Cal St.-Sacramento
    Kris Kearney, Florida Southern Stan Kappers, St. Joseph’s (Ind.) Terry Davis, Virginia Union
     
    1988-89 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Kris Kearney, Florida Southern Corey Crowder, Kentufky Wesleyan Todd Fisher, Alaska-Anchorage
    Leo Parent, Lowell Jim Ferrer, Bentley Dwight Walton, Florida Tech.
    Phil Hutcheson, David Lipscomb Mike Higgins, Northern Colorado Darryl Thomas, Troy State
    Michael Johnson, Alaska-Anchorage Tony Judkins, Sacred Heart Mike Louden, Philadelphia Textile
    Maurice Pullum, California-Riverside Terry Davie, Virginia Union Ray Pugh, Southeast Missouri
  • 1970's

    1969-70 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Greg Hill, American International Wayne Sokolowski, Ashland Travis Grant, Kentucky State
    John Rinka, Kenyon Curt Perry, Southwest Missouri State Ernie Killum, Stetson
    Dennis Clark, Springfield Bill Reaves, Central Connecticut Dennis Womeldonf, South Dakota
    Dave Auten, Amherst Tim McClain, Tennessee State E.G. Bunning, Wartberg
    Jake Jones, Assumption Kevin Wilson, Ashland Rick Wilson, Rhode Island
     
    1970-71 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Elmore Smith, Kentucky State Dwight Lamar, Southwestern Louisiana Gene Mumford, Scranton
    Travis Grant, Kentucky State Rick Wilson, Rhode Island Kenny Davis, Georgetown
    Jake Jones, Assumption Bil Reaves, Central Connecticut Randy Smith, Buffalo State
    Ted McClain, Tennessee State Sunny Wilson, Baltimore Butch Webster, LSU-New Orleans
    Ken McIntosh, Eastern Michigan Rich Fuqua, Oral Roberts Dave Twardzik, Old Dominion
     
    1971-72 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Travis Grant, Kentucky State Greh Northington, Alabama State Don Buse, Evansvile
    George Gervin, Eastern Michigan Lloyd Neal Tennessee State Chuck Kirkland, Cheyney State
    Mike Ratliff, Wisconsin-Eau Claire Sam Cash, California Phil Rhyne, California
    Ed Czerneta, Sacred Heart Mike Boylan, Assumption Mike Green, Louisiana Tech
    Dave Twardzik, Old Dominion Glen Summers, Gannon Gary Bradford, San Francisco State
     
    1972-73 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Mike Boylan, Assumption Ron Gilliam, SUNY-Brockport Lee Colburn, San Diego State
    Mike Green, Louisiana Tech John Grochowalski, Assumption Mike Deane, Potsdam State
    John Laing, Augustana Leo Robinson, Tennessee State Pete Harris, Stephen F. Austin
    Jim Lister, Sam Houston State Cal Tatum, Southern Colorado State Don Johnson, Lebenon Valley
    Joe Piccolo, Roanoke Ray Vyzas, Sacred Heart Major Jones, Albany State
     
    1973-74 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    John Grochowalski, Assumption Jyronna Ralston, Kentucky Wesleyan Walt McGary, Tenn.-Chattanooga
    Jay Piccola, Toanoke Fran Laffin, St. Michaels Eugene Short, Jackson State
    Leonardf Robinson, Tennessee State Aaron James, Grambling Dennis McFalls, Coe
    Joel Copeland, Old Dominion Peter Egan, Hartford Major Jones, Albany State
    Brian Hammel, Bentley Bill Higgins, Ashland Ike Williams, Armstrong
     
    1974-75 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Marvin Webster, Morgan State Mike Fahey, Brandeis Ron Barrow, Southern
    John Grochowalski, Assumption Wilbur Holland, New Orleans Al Grenfell, Bentley
    Brian Hammel, Bentley Eugene Short, Jackson State Jim Thordsen, St. Joseph
    Gerald Cunningham, Kentucky State Lloyd Free, Guilford Brad Moore, Colby
    Major Jones, Albany State Peter Egan, Hartford  Fletcher Johnson, Randolph-Macon
     
    1975-76 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Bill Wurm, Assumption Ed Murphy, Merrimack Jeff Covington, Youngstown State
    Wilson Washington, Old Dominion Harold Driver, Quinnipiac Milt Colston, Cheyney
    Lee Hollerbach, Bridgeport Sherm Dillard, Madison Gary Holle, Siena
    Emery Sammons, Philadelphia Textile Ken Johnson, St. Michaels Tom Dunn, Wittenberg
    Bayard Forrest, Grand Canyon Bill Martin, Hartwick Glenn Kolonics, Catholic
     
    1976-77 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Jeff Covington, Youngstown State Wayne Golden, Chattanooga Floyd Smith, Bellarmine
    Ed Murphy, Merrimack Emory Sammons, Philadelphia Textile Carl Winfree, Sacred Heart
    Gerald Cunningham, Kentucky State Andre Means, Sacred Heart Tom Anderson, Wisconsin-Green Bay
    Bob Bone, Missouri-St. Louis Ron Ripley, Wisconsin-Green Bay Rich Rhodes, Eastern Illinois
    Danna Gahres, Hartwick Jeff Frey, Evansville Frank Gugliotta, Bridgeport
     
    1977-78 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Ed Murphy, Merrimack Kelvin Hicks, New York Tech Harold Driver, Quinnipiac
    Andre Means, Sacred Heart Milt Colston, Cheyney State Harold Robertson, Lincoln
    Hector Olivencia, Sacred Heart Danna Gahres, Dave Pugh, Springfield
    Dana Skinner, Merrimack Jeff Covington, Youngstown State Bryan Matthews, Towson State
    Tom Anderson, Wisconsin-Green Bay Ron Ripley, Wisconsin-Green Bay Mark Noon, Hartford
     
    1978-79 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Ron Ripley, Wisconsin-Green Bay Randy Owens, Phiadelphia Textile Dave Downey, St. Joseph’s (Ind.)
    Andrew Fields, Cheyney State Mark Noon, Hartford Craig DeWitt, Eastern Illinois
    Bo Clark, Central Florida Rick Mahorn, Hampton Institute Jerry Steuerer, Bridgeport
    Joe Leonard, Puget Sound Garcia Hopkins, Morgan State Reginald Gaines, Winston-Salem
    Bill Zolga, Stonehill Calvin Hicks, New York Inst. of Tech. Ernie DeWitt, Bryant College
  • 1960's

    1966-67 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Walt Frazier, Southern Illinois John Dickson, Arkansas State Jerry Newsome, Indiana State
    Sam Smith, Kentucky Wesleyan Larry Newbold, Long Island John Rinka, Kenyon
    Earl Monroe, Winstom-Salem State Otto Moore, Pan American Don Garlos, Otterbein
    Bill Turner, Akron John Godfrey, Abilene Christian Al Skalicky, San Diego State
    Phil Jackson, North Dakota George Ridick, Assumption Don Meyer, Colorado State
     
    1967-68 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Luther Green, Long Island Lou Shepherd, Southwest Missouri State Rob Kauffman, Guilkford
    Dallas Thornton, Kentucky Wesleyan Larry Newbold, Long Island John Rinka, Kenyon
    Jerry Newsome, Indiana State Al Skalecky, San Diego State Dick Jones, Valparaiso
    Otto Moore, Pan American Henry Logan, Western Carolina Howie Pratt, Evansville
    Larry Jeffries, Trinity Tom Niemeier, Evansville John Godfrey, Abilene Christian
     
    1968-69 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Fohn Rinka, Kenyon Hal Booker, Cheyney State Ray Hodge, Wagner
    George Tinsley, Kentucky Wesleyan Ron Kornegay, Monmouth Tim McClain, Tennessee State
    Greg Hill, American International Eric Inauen, Assumption Mike Dahl, Oglethorpe
    Howie Dickenman, Central Connecticut Tom McCormick, DePauw Ernie Kellum, Stetson
    Gary Baum, Bridgeport Curtis Perry, Southwest Missouri State Bob Dandridge, Norfolk State