NABC Player of the Year Awards

Honoring the Game's Top Players

Voted on by NABC-member coaches, NABC Player of the Year awards are presented at the conclusion of each season to outstanding student-athletes in NCAA Divisions I, II and III, the NAIA and two-year colleges.

  • NCAA Division I

    1975 David Thompson North Carolina State
    1976 Scott May Indiana
    1977 Marques Johnson UCLA
    1978 Phil Ford North Carolina
    1979 Larry Bird Indiana State
    1980 Michael Brooks La Salle
    1981 Danny Ainge Brigham Young
    1982 Ralph Sampson Virginia
    1983 Ralph Sampson Virginia
    1984 Michael Jordan North Carolina
    1985 Patrick Ewing Georgetown
    1986 Walter Berry St. John’s
    1987 David Robinson Navy
    1988 Danny Manning Kansas
    1989 Sean Elliott Arizona
    1990 Lionel Simmons La Salle
    1991 Larry Johnson UNLV
    1992 Christian Laettner Duke
    1993 Calbert Cheaney Indiana
    1994 Glenn Robinson Purdue
    1995 Shawn Respert Michigan State
    1996 Marcus Camby Massachusetts
    1997 Tim Duncan Wake Forest
    1998 Antawn Jamison North Carolina
    1999 Elton Brand Duke
    2000 Kenyon Martin Cincinnati
    2001 Jason Williams Duke
    2002 Jason Williams Duke
    Drew Gooden Kansas
    2003 Nick Collison Kansas
    2004 Emeka Okafor Connecticut
    Jameer Nelson St. Joseph’s
    2005 Andrew Bogut Utah
    2006 J.J. Redick Duke
    Adam Morrison Gonzaga
    2007 Kevin Durant Texas
    2008 Tyler Hansbrough North Carolina
    2009 Blake Griffin Oklahoma
    2010 Evan Turner Ohio State
    2011 Jimmer Fredette Brigham Young
    2012 Draymond Green Michigan State
    2013 Trey Burke Michigan
    2014 Doug McDermott Creighton
    2015 Frank Kaminsky Wisconsin
    2016 Denzel Valentine Michigan State
    2017 Frank Mason III Kansas
    2018 Jalen Brunson Villanova
    2019 Zion Williamson Duke
    2020 Obi Toppin Dayton
    2021 Luka Garza Iowa
  • NCAA Division II

    1983 Earl Jones District of Columbia
    1984 Earl Jones District of Columbia
    1985 Charles Oakley Virginia Union
    1986 Todd Linder Tampa
    1987 Ralph Talley Norfolk State
    1988 Jerry Johnson Florida Southern
    1989 Kris Kearney Florida Southern
    1990 A.J. English Virginia Union
    1991 Corey Crowder Kentucky Wesleyan
    1992 Eric Manuel Oklahoma City
    1993 Alex Wright Central Oklahoma
    1994 Derrick Johnson Virginia Union
    1995 Stan Gouard Southern Indiana
    1996 Stan Gouard Southern Indiana
    1997 Kebu Stewart Cal State Bakersfield
    1998 Joe Newton Central Oklahoma
    1999 Antonio Garica Kentucky Wesleyan
    2000 Ajumu Gaines Charleston (W.Va.)
    2001 Colin Ducharme Longwood
    2002 Ronald Murray Shaw
    2003 Marlon Parmer Kentucky Wesleyan
    2004 Elad Inbar Massachussetts-Lowell
    2005 Mark Worthington Metropolitan State
    2006 Daruis Hargrove Virginia Union
    Turner Trofholz South Dakota
    2007 John Smith Winona State
    2008 John Smith Winona State
    2009 Josh Bostic Findlay
    2010 Jason Westrol Bentley
    2011 Darryl Webb Indiana (Pa.)
    2012 Braydon Hobbs Bellarmine
    2013 Clayton Vette Winona State
    2014 Brandon Jefferson Metrolpolitan State
    2015 Mitch McCarron Metropolitan State
    2016 Daniel Jansen Augustana
    2017 Justin Pitts Northwest Missouri State
    2018 Zach Hankins Ferris State
    2019 Daulton Hommes Point Loma
    2020 Brett Hanson Florida Southern
    2021 Trevor Hudgins Northwest Missouri State
  • NCAA Division III

    1983 Leroy Witherspoon Potsdam State
    1984 Leroy Witherspoon Potsdam State
    1985 Tim Casey Wittenberg
    1986 Dick Hempy Otterbein
    1987 Brendan Mitchell Potsdam State
    1988 Scott Tedder Ohio Wesleyan
    1989 Greg Grant Trenton State
    1990 Matt Hancock Colby
    1991 Brad Baldridge Wittenberg
    1992 Andre Foreman Salisbury State
    1993 Steve Hondred Calvin
    1994 Scott Fitch New York-Geneseo
    1995 D’Artis Jones Ohio Northern
    1996 David Benter Hanover
    1997 Bryan Crabtree Illinois Wesleyan
    1998 Mike Nogelo Williams
    1999 Merrill Berunson Wisconsin-Platteville
    2000 Aaron Winkle Calvin
    2001 Horace Jenkins William Paterson
    2002 Jeff Gibbs Otterbein
    2003 Bryan Nelson Williams
    2004 Richard Melzer Wisconsin-River Falls
    2005 Jason Kalsow Wisconsin-Stevens Point
    2006 Brandon Adair Virginia Wesleyan
    2007 Andrew Olson Amherst
    Ben Strong Guilford
    2008 Andrew Olson Amherst
    2009 Jimmy Bartolotta Massachusetts Institute of Technology
    2010 Tyler Sanborn Guilford
    2011 Michael Taylor Whitworth
    2012 Chris Davis Wisconsin-Whitewater
    2013 Aaron Toomey Amherst
    2014 Aaron Walton-Moss Cabrini
    2015 Aaron Walton-Moss Cabrini
    2016 Joey Flannery Babson
    2017 Joey Flannery Babson
    2018 Tyheim Monroe Cabrini
    2019 Booker Coplin Augsburg
    2020 Nate West LeTourneau
  • NAIA

    2008 Ryan Fiegi Oregon Tech
    2021 Kyle Mangas Indiana Wesleyan

     

    NAIA Division I

    2009 Geoff Payne Westminster (Utah)
    2010 Nate Brumfield Oklahoma Baptist
    2011 Justin Johnson Concordia (Calif.)
    2012 Emmanuel Wilson Oklahoma Baptist
    2013 Vic Moses Georgetown (Ky.)
    Dominique Rambo Southwest Assemblies of God
    2014 Dominique Rambo Southwest Assemblies of God
    2015 Kenny Manigault University of Pikeville (Ky.)
    2016 Deondre McWhorter Georgetown College (Ky.)
    2017 Delarian Williams Life (Ga.)
    2018 Ryan Imhoff Carroll College (Mont.)
    2019 Jeff Garrett LSU Shreveport
    2020 Chris Coffey Georgetown (Ky.)

     

    NAIA Division II

    2009 William Walker Bethel (Ind.)
    2010 Steve Briggs Oklahoma Wesleyan
    2011 Sadiel Rojas Oklahoma Wesleyan
    2012 Jonathan Dunn Northwood (Fla.)
    2013 Ra’Shad James Northwood (Fla.)
    2014 Joe Mitchell Friends (Kansas)
    2015 Dominez Burnett Cornerstone (Mich.)
    2016 Dominez Burnett Cornerstone (Mich.)
    2017 Warren Hall Warner (Fla.)
    2018 Kyle Steigenga Cornerstone (Mich.)
    2019 Cameron Hunt Southwestern (Kan.)
    2020 Kyle Mangas Indiana Wesleyan

     

  • Two-Year Colleges

    2009 Jeremie Simmons Mott (Mich.)
    2009 Nafis Ricks Johnson County (Kan.)
    2010 Jae Crowder Howard (Texas)
    2011 Kiel Turpin Illinois
    2012 Cleanthony Early Sullivan County (N.Y.)
    2013 Chris Jones Northwest Florida State
    2014 Kadeem Allen Hutchinson (Kan.)
    2015 Brandon Brown Phoenix College
    2016 Kavell Bigby-Williams Gillette (Wyo.)
    2017 Shakur Juiston Hutchinson (Kan.)
    2018 Charles Jones, Jr. Southern Idaho
    2019 Chris Duarte Northwest Florida State
    2020 Jayden Scrubb John A. Logan (Ill.)
    2021 Malevy Leons Mineral Area (Mo.)