NABC Division III All-America History

  • 2020's

    2021-22 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Marcus Azor, UMass Dartmouth Gian Batista, Lehman Sean Bryan, Salem State
    Buzz Anthony, Randolph-Macon Austin Grunder, Cortland Daniel Cook, St. John Fisher
    Levi Borchert, Wisconsin-Oshkosh Seth Hall, Pacific Lutheran Jack Davidson, Wabash
    DJ Campbell, Stockton Jarred Houston, Emerson Jakigh Dottin, Nichols
    Conner Delaney, Johns Hopkins Jaecee Martin, St. Joseph Danny Frauenheim, Susquehanna
    Jason Ellis, Marietta Jack Nolan, WashU Jahn Hines, Christopher Newport
    Josiah Johnson, Mary Hardin-Baylor Joe Palmer, Augsburg Jordan Johnson, Concordia-Wisconsin
    Matthew Leritz, Illinois Wesleyan Matt Schner, Emory Matt Kechelries, DeSales
    Sam Peek, Wesleyan Evan Thomas, Hope Brendan Mora, Pomona Pitzer
    Ryan Turell, Yeshiva Mason Wang, Hood Peter Ragen, Dubuque
  • 2010's

    2010-11 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Chad Burridge, Oswego State Zach Ashworth, Scranton John DiBartolomeo, Rochester
    Steve Djurickovic, Carthage Phil Barera, Ithaca Marcel Osonwune, York
    Jonathan Jones, Kean Chris Barnes, UT-Dallas Ian Franks, Wooster
    Michael McClary, Olivet Marvin Billups, SUNY-Purchase Tony Mane, UW-Lacrosse
    Georgio Milligan, Franklin and Marshall Scott Gillespie, Ripon Conor Meehan, Amherst
    Derek Mitchell, Ferrum Trevor Halter, Marietta Jordan Moss, Amherst
    Michael Taylor, Whitworth Carl Hipp, Hamline Todd Phillips, Eastern Mennonite
    Troy Whittington, Williams Ryan Sharry, Middlebury Anthony Trautman, Lebanon Valley

     

    2011-12 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    DaQuan Brooks, Western Connecticut Seth Anderson, Gustavus Adolphus Ray Askew, Albertus Magnus
    Chad Burridge, Oswego State Tim Brady, Ohio Wesleyan Chris Blees, Claremont-Mudd-Scripps
    Chris Davis, UW-Whitewater Lance Brown, William Paterson Winston Douglas, Medgar Evers
    David Krombeen, Hope Travis Clark, Lake Forest Greg Ross, Centre
    AJ Matthews, Farmingdale State Cory Lemons, Cabrini Corey Shontz, John Carroll
    Tim McCrary, Wheaton (Ill.) Ryan Sharry, Middlebury Ethan Spurlin, Transylvania
    Georgio Milligan, Franklin and Marshall Jared Suderley, Hartwick Ralph Temgoua, St. Lawrence
    DJ Woodmore, Virginia Wesleyan Conley Taylor, Christopher Newport Perry Wright, Widener

     

    2012-13 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Chas Cross, UW-Platteville Tahrike Carter, Rhode Island College Ben Eisenhardt, Whitman
    John DiBartolomeo, Rochester Brandon Givens, North Carolina Wesleyan Hayk Gyokchyan, Franklin & Marshall
    Colton Hunt, Randolph Taylor Hall, Bethel Jamar Harry, John Jay
    Chris Kearney, Catholic Spencer Niekamp, Capital Ian Jackson, Trine
    AJ Matthews, Farmingdale State Paul Reynolds, Wesley Taylor Koth, Ripon
    Derek Raridon, North Central Julian Strickland, Rose-Hulman Kyle Schleigh, UT-Dallas
    Aaron Toomey, Amherst Stefan Thompson, Hobart Will Tashman, MIT
    Andy Winters, Ohio Wesleyan Tyrik Tucker, Old Westbury Hayden Ward, SUNY-Oswego

     

    2013-14 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    John Ivy, SUNY Brockport Richie Bonney, Hobart Mike Garrow, Eastern Connecticut
    Javae King-Gilchrist, William Paterson Brandon Gries, St. Norbert Adam Honig, Dickinson
    Tyler Peters, Wheaton Malcolm Heard II, Wilmington Chris Klimek, Washington U-St. Louis
    Doug Thorpe, Wooster Dan Kornbaum, Augsburg Dustin McConnell, Whitworth
    Tyler Tillema, UW Stevens Point Andre Nixon, SUNY Purchase Dillon Stith, St. Vincent
    Aaron Toomey, Amherst Brian Parker, Alvernia Jared Suderley, Hartwick
    Aaron Walton-Moss, Cabrini Kyle Schleigh, UT Dallas Larry Thomas, Birmingham Southern
    DJ Woodmore, Virginia Wesleyan Darius Watson, Albertus Magnus Michael Woods, York (NY)

     

    2014-15 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Joey Flannery, Babson Josh Blamon, Richard Stockton Kai Deans, Sage
    Alex Foster, Emory Jordan Brink, Calvin Bernard Edwards, Defiance
    Claude Gray, Ohio Wesleyan John Coleman, Clarkson Bryson Fonville, Catholic
    Gordon Lyons, Geneseo State Tyler Gaffaney, Claremont-Mudd-Scripps Lucas Hausman, Bowdoin
    Aaron Walton-Moss, Cabrini Hunter Hill, Augustana (Ill.) Kenny Love, Whitworth
    Gerry Wixted, Dickinson Nick LaGuerre, St. Mary’s Dylan Overstreet
    Quardell Young, UW-Whitewater Victor Ljuljdjuraj, Albertus Magnus Keegan Ryan, St. John Fisher
    Kyle Zimmerman, Bethel University Matt McCarthy, Guilford Larry Thomas, Birmingham-Souther6

     

    2015-16 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Jordan Bolger, Concordia Moorhead Will Fonseca, Staten Island Shay Ajayi, Trinity College
    Marcus Carter, Christopher Newport Mitch Ford, Nazareth Nate Axelrod, Ohio Wesleyan
    AJ Edwards, Marietta Ted Hinnenkamp, Dickinson Brendan Boken, Scranton
    Joey Flannery, Babson Sterling Holmes, Texas Lutheran Anthony Gaines, Jr., Louisiana
    Alex Graves, Lynchburg Luke Johnson, Benedictine Evan Kupferberg, NYU
    Hunter Hill, Augustana Scott Nikodemski, Alma Ty Sabin, Ripon
    Jordan McDaniel, Rutgers-Newark Andre Norris, Dubuque Jamail Stanley, Old Westbury
    Kyle Richardson, Plattsburgh State Jordan Rezendes, UMass Dartmouth George Valle, Whitworth

     

    2016-17 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Harrison Blackledge, Hope Steven Weidlich, Susquehana DeAllen Jackson, Mount Union
    Nathaniel Jack, Hardin-Simmons Jordan Robinson, North Park Alex Herink, UW River Falls
    Tim Howell, Whitman Aldin Medunjanin, Skidmore James Sapp, Centenary
    Thomas Bonacum, Ramapo Matt St. Amour, Middlebury Grant Shaeffer, St. Thomas
    Joey Flannery, Babson Tymeim Monroe, Cabrini Frank Schettino, Staten Island
    Brian Sortino, Oswego State Michael Scarlett, Claremont-Mudd-Scripps Hugh Lindo, Eastern Connecticut
    Ty Sabin, Ripon Zack Burnett, Lynchburg Sam Borst-Smith, Rochester
    Tim Daly, Christopher Newport Nate Axelrod, Ohio Wesleyan Cam Wiley, Swathmore

     

    2017-18 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Nate Axelrod, Ohio Wesleyan Chimaechi Ekekeugbor, Baruch Jalen Adams, Olivet
    Tarchee Brown, Eastern Connecticut Aston Francis, Wheaton Keenan Gumbs, Schreiner
    Robert Daux, UW Platteville Edvinas Rupkus, Skidmore Jay Howard, Catholic
    Tyheim Monroe, Cabrini Ryan Bruns, Ohio Northern Jake Ross, Springfield
    Aaron McFarland, Christopher Newport Brandon Federici, Franklin and Marshall Andrew Sanders, Washington U.
    Jonathan Patron, SUNY Plattsburgh James Heskett, Williams Michael Scarlett, Claremont-Mudd-Scripps
    Kyle Roach, Whitworth Josh Freund, Roanoke Tyler Stenglein, Nazareth
    Caleb Thomasson, Sul Ross Collin Olmscheid, Augsburg Sam Toney, New Jersey City

     

    2018-19 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Ben Boots, UW-Oshkosh Buzz Anthony, Randolph Macon Jason Brady, York
    Booker Coplin, Augsburg Marcus Carter, Christopher Newport Austin Butler, Whitman
    Jack Davidson, Wabash Aston Francis, Wheaton Will Carius, Monmouth
    Kena Gilmour, Hamilton Ryan Garver, Nebraska Wesleyan Ryan Clamage, Rochester
    Edvinas Rupkus, Skidmore Ty Nichols, Keene State Will Crumly, Covenant
    Sam Toney, New Jersey City Jonathan Patron, Plattsburgh State Cam Fails, Hanover
    Dimitrius Underwood, UT Dallas Christian Taylor, Staten Island Bradley Jomard, MIT
    Cam Wiley, Swarthmore Austin Schreck, Capital Gabriel Leifer, Yeshiva

     

    2019-20 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Conner Delaney, Johns Hopkins Buzz Anthony, Randolph Macon Ryan Algier, Rochester
    Adam Fravert, UW-Oshkosh Nathan Bower-Malone, Mount Union Jacob Bates, Centre
    Danyon Hempy, Wooster Isaiah Brown, SUNY Potsdam Ben College, Whitworth
    Patrick Mahoney, RPI Micah Elan, Pomona-Pitzer Spencer Cook, Stevens
    Jake Ross, Springfield Connor Raridon, North Central Eric Demers, Gordon
    Nate Schimonitz, Nebraska Wesleyan Luke Rogers, Tufts Derrick DeVries, Calvin
    Randall Walko, TCNJ Ryan Turell, Yeshiva Jack Nolan, Wash U.
    Nate West, LeTourneau Jared Wagner, York Zac O’Dell, Swarthmore
  • 2000's

    1999-2000 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM
    Horace Jenkins, William Paterson Maurice Davis, Rowan
    T.J. Grimes, Hampden-Sydney Antoine Sinclair, Christopher Newport
    Pat Britton, Ithaca Shawn Swavely, Albright
    Tom Williams, Cortland Kareem Tatum, Connecticut
    Alex Kraft, Franklin & Marshall Adam Jones, Buena Vista (Iowa)
    Tishaun Jenkins, Salem State John Ellenwood, Wooster
    Brant Bailey, Wisconsin-Stevens Point Jason Wiertel, Carthage
    Aaron Winkle, Calvin
    Korey Coon, Illinois Wesleyan
     
    2000-01 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM
    Devon Downing, Alfred Tom Williams, Cortland
    Dave Jannuzzi, Wilkes Steve Horst, Lebanon Valley
    Antoine Sinclair, Christopher Newport Kyle Williford, Bridgewater
    Kris Oberdick, Ohio Northern Ryan Taylor, Wittenberg
    Chris Coates, Keene State Ed Bourgogne, Salem State
    Ryan Knuppel, Elmhurst Derek Reich, Chicago
    Vince Thomas, UW-Superior Justin Muth, California Lutheran
    Horace Jenkins, William Paterson  B.J. Johnson, Rowan
     
    2001-02 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM
    Mike Medbury, SUNY-Brockport Aaron Galletta, Union
    Kyle Williford, Bridgewater Mike Howland, Depauw
    Mark Lesko, Muhlenberg Matt Hilleary, Catholic
    Jeff Gibbs, Otterbein Jeremy Veenstra, Calvin
    Colin Tabb, Trinity Dave Stantial, Keene State
    Tim Dworak, Wisconsin-Oshkosh Scott Davis, Lewis & Clark
    Antoine McDaniel, Carthage Derek Reich, Chicago
    Brian Turner, Rutgers-Camden Rashaan Barner, William Paterson
     
    2002-03 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM
    Derek Reich, Chicago Matt Moore, Hanover
    Bryan Nelson, Wooster Shaun McCormick, Baldwin-Wallace
    Charles Ransom, Ramapo Tylee Thomas, Rowan
    Richard Melzer, Wisconsin-River Falls Tim Dworak, Wisconsin-Oshkosh
    Joe Finley, Hamilton Mike Medbury, Brockport
    Willie Chandler, Misericordia Matt Hilleary, Catholic
    Jared Mills, Randolph-Macon Joe Monroe, Hampden-Sydney
    Steve Zieja, Amherst Sean Fleming, Clark
     
    2003-04 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM
    Seth Hauben, Rochester Joe Smith, Hamilton
    Dennis Stanton, Ursinus Badou Gaye, Gwynedd-Mercy
    Justin Call, Emory & Henry Sidney Ellis, Maryville
    Ben Coffin, Williams Michael Crotty, Williams
    Keelan Amelianovich, Illinois Wesleyan Thad McCracken, Hanover
    Jim Conrad, Ohio Northern Travis Schwab, Ohio Wesleyan
    Samar Battle, New Jersey City Charles Ransom, Ramapo
    Richard Melzer, Wisconsin-River Falls Jason Kalsow, Wisconsin-Stevens Point
     
    2004-05 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Adam Dauksas, Illinois Wesleyan University Larry Welton, Aurora University Scott Bergman, Bluffton College
    Travis Dupree, Albion College Thad Davis, Baldwin Wallace College Daniel Russ, Wittenberg University
    Amin Wright, Ramapo College Brian Hitner, Richard Stockton College Derick Grant, College of New Jersey
    Jason Kalsow, University of Wisconsin-Stevens Point Doug Espensen, Gustavus Adolphus College Nick Bennett, University of Wisconsin-Stevens Point
    Seth Hauben, University of Rochester Jeff Sidney, St. John Fisher College Joe Zera, Geneseo-SUNY
    J.D. Byers, Lebanon Valley College Badou Gaye, Gwynedd Mercy College Brian Horgan, King’s College
    Justin Wansley, Randolph-Macon College Sidney Ellis, Maryville College Aaron Bowser, Southwestern University
    Andrew Schiel, Amherst College Brice Assic, Western Connecticut State University Nick Pelotte, Plymouth State University
     
    2005-06 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Sean O’Brien, St. John Fisher Ben Bellucci, Brockport-SUNY Ray Bryant, Utica
    Brandon Adair, Virginia Wesleyan Mike McGarvey, Ursinus Kyle Myrick, Lincoln
    Gian Paul Gonzalez, Montclair Andrew St. Clair, Colby-Sawyer Cedric Isom, East Texas Baptist
    Tyler Rhoten, Trinity Tori Davis, Baldwin-Wallace Joe Werner, Wisconsin-Lacrosse
    Kristian Clarkson, Widener Reggie Magnusson, Centre Scott Findlay, The College of New Jersey
    Isaac Rosefelt, St. Thomas Jeremy Manchester, Wisconsin-White Water Larry Welton, Aurora
    Chris Braier, Lawrence Luis Martinez, William Paterson John Bedford, Amherst
    Brandon Crawford, Albion Rick Harrigan, Augustana James Cooper, Wooster
     
    2006-07 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Isaac Rosefelt, St. Thomas Joe Werner, Wisconsin-Lacrosse Luis Martinez, William Paterson
    Ray Bryant, Utica Larry Welton, Aurora Nick Shattuck, Ursinus
    Andrew Olson, Amherst Tori Davis, Baldwin-Wallace Ryan Cain, WPI
    Ben Strong, Guilford College Jared Yoder, Messiah Kyle White, Loras College
    Chad McGowan, York (PA) Tsakani Ngobeni, Hamilton Troy Ruths, Washington Univ.
    Kent Raymond, Wheaton Eric Downier, Salem State Anthony Williams, Plattsburgh
    Thomas Baker, Rowan Mike Hoyt, Mount St. Mary Stephen Cramer, Hope College
    Tom Port, Wooster D.J. Jones, Mississippi College Bobby Golden, Maryville College
     
    2007-08 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Matt Byrnes, Rowan    Thomas Britt, Center Jon Onyiriuka, Rochester
    Matt Goodwin, UW Whitewater Sean Burton, Ithaca Phil Stricker, DeSales
    Andrew Olson, Amherst James Cooper, College of Wooster Jeremiah Lawrence, Shenandoah
    Kent Raymond, Wheaton (Ill.) Nate Hanje, University of Chicago Jeff Skemp, UW Platteville
    Nick Shattuck, Ursinus Dan Holbrook, UMass Dartmouth Jon Greene, Richard Stockton
    Ben Strong, Guilford Richard Jean-Baptiste, Brooklyn Anthony Pettaway, Defiance
    Marcus Vanderheide, Hope Chad McGowan, York Antoine Coleman, WPI
    Anthony Williams, SUNY  Plattsburgh Kyle White, Loras Nate Stahl, Capital
     
    2008-09 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Jimmy Bartolotta, MIT   Charles Jones, Widener Mark Carson, Rochester Inst. of Technology
    Darnell Braswell, DeSales DJ Marsh, UW-Oshkosh Steve DeLuca, Brandeis
    Sean Burton, Ithaca Mike Moore, DePauw Ryan Kroeger, St. Lawrence
    Santini Lancioni, Richard Stockton Scott Morton, SUNY Geneseo Andrew Powers, Gettysburg
    Kent Raymond, Wheaton (Ill.) Jesse Reimink, Hope Richard Jean-Baptiste, Brooklyn
    Jonathan Rumeley, Averett Ben Rudin, Middlebury Joe Scott, St. Thomas
    Jeff Skemp, UW-Platteville Damien Santana, Farmingdale State Justin Short, Randolph-Macon
    Nate Stahl, Capital Joey Verax, Transylvania Bryan Yelvington, Kenyon
     
    2009-10 ALL-AMERICA TEAM  
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Tyler Sanborn, Guilford Trey Drake, North Carolina Wesleyan Greg Hernandez, Maryville
    Blake Schultz, Williams Noel Hollingsworth, MIT Adam Choice, Colby
    Ian Franks, Wooster Kyle Meyer, Ohio Northern Michael McClary, Olivet
    Dustin Mitchell, UW-Whitewater Nate Montgomery, Whitworth Tyler Nicolai, St. Thomas
    Marcel Esonwune, York (NY) Abdoulaye Ouedraogo, Wm. Paterson Richard Jean-Baptiste, Brooklyn
    Darnell Braswell, DeSales James McNally, Franklin and Marshall Nick Brady, York (PA)
    Corey McAdam, Nazareth Josh Sharlow, St. Lawrence Brian Beckford, Oneonta
    Steve Djurickovic, Carthage John Hoch, Carroll Sean Wallis, Washington U.
  • 1990's

    1989-90 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Matt Hancock, Colby Troy Smith, Rhode Island Mike Nelson, Hamilton
    Brad Baldridge, Wittenberg Jeff Kuehl, Illinois Wesleyan Jim Hepfer, Elizabethtown
    Ricky Spicer, Wisconsin-Whitewater Dale Turnquist, Bethel Erick Elliot, Hope
    Kevin D’Arcy, U.S. Merchant Marine Leon Hill, Emory & Henry Bernard Alexander, North Adams St.
    Tim Garrett, Emory Jason Qua, Clark Bill Sall, Calvin
     
    1990-91 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Brad Baldridge, Wittenberg Michael Smith, Hamilton Jason Forrestal, Illinois Benedictine
    Andre Foreman, Salisbury State Dale Turnquist, Bethel Waldemar Sender, Mass.-Dartmouth
    Chris Fite, Rochester Michael Nelson, Hamilton Leon Hill, Emory & Henry
    Lamont Strothers, Christopher Newport Kevin Whitmore, Colby Andy Enfield, Johns Hopkins
    James Bradley, Otterbein David Hicks, Centre Eric Elliott, Hope
     
    1991-92 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM  
    Chris Fite, Rochester Stan Aukamp, Wooster
    Andre Foreman, Salisbury State John Daileanes, Colby
    Chris Greene, Claremont-Mudd-Scripps Colleges Jeff De Laveage, Cal Lutheran
    Will Lasky, Franklin & Marshall Everett Foxx, Ferrum
    Andy Moore, Muskingum Wade Gugino, Hope
    Jim Pierrakos, Babson Steve Hondred, Calvin
    Russell Turner, Hampden-Sydney Mike Smith, Hamilton
    T..J. Van Wie, Wisconsin-Platteville
     
    1992-93 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Steve Honderd, Calvin Hilliary Scott, Roanoke Kirk Anderson, Augustana (Ill.)
    Matt Cusano, Scranton T.J. Van Wie, Wisconsin-Platteville Alberto Montanez, RIT
    Steve Haynes, Mass.-Dartmouth Scott Fitch, Geneseo State Chis Moore, UC San Diego
    Gerrick Monroe, Carleton Jason Hoppy, Scranton Stave Artis, Christopher-Newport
    Fred Drains, Kean Nick Gutman, Otterbein Steve Lemmer, Hamilton
     
    1993-94 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Scott Fitch, Geneseo State Blair Slattery, Occidental Keith Wood, Rowan
    Nick Gutman, Otterbein Mike Rhodes, Lebanon Valley Matt Croci, Wittenberg
    Ty Evans, Wisconsin-Whitewater Andrew South, New Jersey Tech Steve Diekmann, Grinnell
    Hilliary Scott, Roanoke Chris Sullivan, St. John Fisher Tres Wolf, Susquenhanna
    Moses Jean-Pierre, Plymouth State Ted Berry, Christopher Newport D’Artis Jones, Ohio Northern
     
    1994-95 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    D’Artis Jones, Ohio Northern Ernie Peavy, Wisconsin-Platteville David Otte, Simpson
    Chris McMahon, Tufts Chris Carideo, Widener T.J. Gondek, Colby-Sawyer
    Dan Rush, Bridgewater Clarence Pierce, New Jersey Tech Dave Jannetta, Franklin & Marshall
    Chris Simich, Illinois Wesleyan Ian Tudman, Geneseo State Duane Bosma, Hope
    Mike Rhodes, Lebanon Valley Steve Diekmann, Grinnell Chris Donovan, Kenyon
     
    1995-96 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM  
    Mike Nogelo, Williams David Stephens, Colby
    Craig Jones, Rochester Tech Jamar Milsap, Rochester
    Clarence Pierce, New Jersey Tech Carl Cochran, Stockton
    Jeremiah Henry, Franklin & Marshall Matt LaBuda, Wilkes
    Phil Dixon, Shenandoah Jason Rhodes, Hendrix
    Rick Hughes, Thomas More Nick Berkte, Ohio Northern
    David Benter, Hanover Chris Simich, Illinois Wesleyan
    Dennis Ruedinger, Wisconsin-Oshkosh Kevin Zitar, Claremont-Mudd-Scripps
     
    1996-97 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM  
    Mike Nogelo, Williams Jamal Wilson, Amherst
    Craig Jones, Rochester Tech Jamar Milsap, Rochester
    Bryan Crabtree, Illinois Wesleyan Chad Tabor, Wabash
    Jason Childres, Methodist Jason Bishop, Roanoke
    Aaron Shipp, Mount Union Joel Holstege, Hope
    Andy Panko, Lebanon Valley Daimen Hunter, Alvernia
    James Stewart, Wisconsin-Whitewater Ben Hoffman, Wisconsin-Platteville
    Carl Cochrane, Richard Stockton Nathan Reeves, York
     
    1997-98 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM  
    Mike Nogelo, Williams Daimen Hunter, Alvernia
    Joel Holstege, Hope Ryan Gorman, Wooster
    Brent Niebrugge, Illinois Wesleyan Jason Sibley, Franklin
    Rob Scott, Rowan Danel Allen, Jersey City
    Mike Schantz, Hamilton Greg Acunto, St. Lawrence
    Andy Panko, Lebanon Valley Demarcus Morrison, Averett
    Ryan Harrigan, U. of the South Khris Silveria, Salem State
    Ben Hoffman, Wisconsin-Platteville Devean George, Augsburg
     
    1998-99 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM  
    Anthony Peoples, Montclair State Maurice Davis, Rowan
    Marquis McDougald, N.C. Wesleyan Matt Meehan, Randolph-Macon
    Mike Schantz, Hamilton Greg Dunne, Nazareth
    Andy Panko, Lebanon Valley Dave Jannuzzi, Wilkes
    Adam DeChristopher, Plymouth State Zack Smith, Connecticut College
    Kevin Weakley, Otterbein Kevin Sensabaugh, Ohio Northern
    Merrill Brunson, Wisconsin-Platteville Devean George, Augsburg
    Jason Sibley, Franklin Korey Coon, Illinois Wesleyan
  • 1980's

    1979-80 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Mike Harper, North Park George Hughes, St. Lawrence Irvin Johnson, Scranton
    Brian Agler, Wittenberg Modzell Greer, North Park Ray Buckland, Boston State
    Scott Rogers, Kenyon Pat Koester, Ohio Northern Tyrone Curtis, Wittenberg
    Derrick Towland, Potsdam State Mike Thomas, North Park Quincy Carter, Marietta
    Kevin Clark, Clark Ed Jachim, Potsdam State Eric Moore, Jersey City State
     
    1980-81 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Tyrone Curtis, Wittenberg Ed Jachim, Potsdam State Ton Stewart, Otterbein
    Mike Thomas, North Park Ray Buckland, Boston State Kevin Grimmer, Hamilton
    Kevin Clark, Clark Mark Smith, Beloit Pete Metzelaars, Wabash
    Derrick Rowland, Potsdam State Dennis Westley, Franklin & Marshall Stan Mories, Ohio Northern
    Steve Keenan, Upsala Gerald Reece, William Penn Joe Cardany, Union
     
    1981-82 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Pete Metzelaars, Wabash Mike McGee, Clark Charles Robinson, Hamilton
    Stan Mories, Ohio Northern Gerald Holmes, Roanoke Tom Broderick, Ursinus
    Ron Stewart, Otterbein Lou Derogatis, Widener Mike Largey, Upsala
    Maurice Woods, Potsdam State Todd Hart, Ithaca Ashley Cooper, Ripon
    Steve Keenan, Upsala Will Peterson, St. Andrews John Schelske, Kalamazoo
     
    1982-83 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Leroy Witherspoon, Potsdam State John Colombo, John Carroll Dan Trant, Clark
    Ron Stewart, Otterbein Ron Evans, Hamilton Myron Dulkoski, Muskingum
    Shannon Lilly, Bishop Bill Bessoir, Scranton Todd Hart, Ithaca
    Tim O’Brien, Hartwick Chris Huff, Wittenberg Harland Storey, Colby
    Gerald Holmes, Roanoke Lou DeRogatis, Widener Will Petrerson, St. Andrews
     
    1983-84 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Leroy Witherspoon, Potsdam State Blaise Bugajski, Illinois Wesleyan Jerry O’Grady, Hartwick
    Bill Bessoir, Scranton Tim Casey, Wittenburg Paul Whitney,

    Ohio Northern

    Mark Van Valkenburg,

    Framingham

    Dan Trant, Clark Dave Hathaway, Depauw
    Chip Henry, Hope Andre McKoy, Wisconsin-Whitewater Larry Kollath, Hamilton
    Reggie Thomas, Roanoke Tim Woodson, Roanoke Leon Jones, Widener
     
    1984-85 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Tim Casey, Wittenberg Mark Linde, Wisconsin-Witewater Bob Guaglione, Widener
    Bill Bessoir, Scranton Harland Storey, Colby Ken Abere, Trinity
    Reggie Thomas, Roanoke Chris Hughey, Fredonia State Matt Hummell, Colby
    Terry Porter, Wisconsin-Stevens Point Larry Kollath, Hamilton College Blaine Harris, St. Lawrence
    Dick Hempy, Otterbein Justyne Monegan, North Park Dana Janssen, Nebraska Wesleyan
     
    1985-86 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Dick Hempy, Otterbein Steve Iannarino, Wittenberg Reinout Brugmen, Muhlenberg
    Roosevelt Bullock, Potsdam State Chris Hughey, Fredonia State Bill Kanney, Ohio Northern
    Dana Janssen, Nebraska Wesleyan Phil Wendel, DePauw Mike McKinney, Otterbein
    Brendan Mitchell, Potsdam State John Cavanaugh, Hamilton Dave Weida, Whittier
    Don Harnum, Susquehanna Dwayne Johnson, UW-Whitewater Jeff Creech, St. Joseph’s (Maine)
     
    1986-87 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Brendan Mitchell, Potsdam State Kermit Sharp, Clark Steve Swope, Elizabethtown
    Dick Hempy, Otterbein Lou Stevens, Widener Kevin Lavin, Centre
    John Cavanaugh, Hamilton Steve Iannarino, Wittenberg Russell Thompson, Westfield State
    David Galle, DePauw Ed Moyer, King’s Kevin Suiter, Washington
    Scott Tedder, Ohio Wesleyan Mike Starks, North Park Kelvin Jenkins, Norwich
    Andy Bye, Ithaca
     
    1987-88 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Scott Tedder, Ohio Wesleyan Lee Rowlinson, Ohio Wesleyan Mark Warren, Cal State San Bernardino
    Kermit Sharp, Clark John Paul Andrejko, Scranton Michael Starks, North Park
    Lou Stevens, Widener Ramsey Yeatts, Bridgewater Duane Vance, Wisconsin-Whitewater
    Greg Grant, Trenton State Todd Thomas, Claremont-Mudd-Scripps Matt Hancock, Colby
    Steve Babiarz, Potsdam State Stan Eggleston, Emory & Henry Terry Scott, Franklin & Marshall
     
    1988-89 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Greg Grant, Trenton State Mark Warren, Cal State San Bernardino Perry Bellaire, Redlands
    Steve Allison, Wittenberg Brad Markey, Franklin & Marshall Jonathan Jones, Rochester
    Steve Babiarz, Potsdam State Brad Baldridge, Wittenberg Michael Nelson, Hamilton
    Matt Hancock, Colby Lamont Strothers,

    Christopher Newport

    Bernard Alexander,

    North Adams St.

    Jeff Kuehl, Illinois Wesleyan Rob Roesch, Staten Island Elbert Gordon, Wisconsin-Whitewater
  • 1970's

    1976-77 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    James Rehnquist, Amherst John Martin, Brandeis Joe Carter, Brandeis
    Dick Voith, Haverford Dennis James, Widener Mark Veenstra, Calvin
    Irv Johnson, Scranton Don Marsh, Franklin & Marshall Greg Fasulo, Bowdoin
    Cedric Oliver, Hamilton Dick White, Wittenberg Joe Marcewicz, Norwich
    Paul Harvey, Colby Phil Walker, Millersville Pat Dennis, Washington & Lee
     
    1977-78 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Cedric Oliver, Hamilton John Martin, Brandeis Ray Buckland, Boston State
    Irv Johnson, Scranton Walter Harrigan, Brandeis Greg Fasulo, Bowdoin
    Paul Harvey, Colby Mike Harper, North Park Ed Williams, Otterbein
    Pat Dennis, Washington & Lee John Klauberg, Hamilton Fred Graham, Ashland
    Dennis James, Widener Pat Ryan, Suffolk Roger Sanders, Monmouth
     
    1978-79 ALL-AMERICA TEAM
    FIRST TEAM SECOND TEAM THIRD TEAM
    Mike Harper, North Park Modzel Greer, North Park Mike Brown, Whittier
    Cedric Oliver, Hamilton Don Marsh, Franklin & Marshall John Nibert, Albion
    Earl Keith, Stonybrook Willie Pounds, Chaminade Sam Dixon, Wooster
    Brett Wyatt, Jersey City State Keith Woolfolk, Upper Iowa George Hughes, St. Lawrence
    Scott Rogers, Kenyon Mike McGee, Colby Mark Tucker, Widener