NABC NAIA All-America History

  • 2020's

    2021-22 All-America Team

    Ryan Batte, Thomas More

    Kevion Blaylock, William Penn

    Alex Gross, Olivet Nazarene

    Cameron Hines, Science & Arts

    Seth Maxwell, Indiana Wesleyan

    Riley Minix, Southeastern

    Jaylon Scott, Bethel

    Matt Simpson, Florida

    Jovan Sljivancanin, Carroll

    Mason Walters, Jamestown

    Zach Wrightsil, Loyola

    Cash Williams, William Jessup

     

    2020-21 All-America Team

    Kevion Blaylock, William Penn

    TreVion Crews, Bethel

    Kadavion Evans, LSU Shreveport

    Zaccheus Darko-Kelly, Providence

    Joshua Kashila, SAGU

    Kyle Mangas, Indiana Wesleyan

    Rayshawn Mart, Xavier

    Damek Mitchell, Lewis-Clark State

    EJ Onu, Shawnee State

    Jaylon Scott, Bethel

    Markelle Turner, Union

    Mason Walters, Jamestown

  • 2010's

    2011-12 Division I All-America Team

    Brandon Brown, Montana Western

    Ken Brown, Philander Smith

    Eric Frederick, Texas Wesleyan

    Cameron Glidden, Concordia

    Waletr Hill, Shorter

    Kyle Hunt, Science & Arts

    James Justice, Martin Methodist

    Marquise Mems, Tougaloo

    Diante Watkins, Robert Morris

    Emmanuel Wilson, Oklahoma Baptist


    2011-12 Division II All-America Team

    Jonathan Dunn, Northwood

    Aaron Frazier, McPherson

    Mike Kennedy, St. Ambrose

    Bobby Hunter, Oregon Tech

    Jake Shipley, Briar Cliff

    Rodney Bartholomew, Indiana Tech

    Marcus Isaac, Indiana East

    Caleb Kennedy, Huntington

    TJ Heatherington, Point Park

    Travis Burley, Jamestown

     

    2012-13 Division I All-America Team

    Will Barnes, Lee

    Preston Branson, Westmont

    Jamar Briscoe, Pikeville

    Dakota Downs, Concordia

    Jordan Dressler, Columbia

    Jeremiah Dunnings, William Carey

    Vic Moses, Georgetown

    Dominique Rambo, Southwestern Assemblies of God

    Kris Rosales, Hope International

    Charlie Shorter, Mid America Christian

     

    2012-13 Division II All-America Team

    Ra’Shad James, Northwood

    Darren Moore, Cardinal Stritch

    Brandon Beasley, William Penn

    Keith Steffeck, William Penn

    Stephen Harris, Warner Pacific

    Bruce Grimm Jr., Grace

    Patrick Hopkins, Indiana Wesleyan

    Ben Miller, Northwestern

    Thaddeus Varmall, York

     

    2013-14 Division I All-America Team

    De’End Parker, Cal State San Marcos

    Devin Griffin, Columbia

    Michael Stanley, Emmanuel

    Kyle Teichmann, Freed-Hardeman

    Monty Wilson, Georgetown

    Brandon Davis, LSU-Shreveport

    Bruce Reed, Pikeville

    Dominique Rambo, SAGU

    Preston Wynne, Vanguard

    Daron Bell, William Carey

     

    2013-14 Division II All-America Team

    Dominez Burnett, Davenport

    Adam Herman, Concordia

    Wes Hudson, Cornerstone

    Dwayne Johnson, Southeastern

    Brad Karp, Saint Xavier

    Kyle Lindbergh, Dordt

    Joe Mitchell, Friends

    Derek Semenas, Cardinal Stritch

    Chris Solomon, Northwood

    Jordan Weidner, Indiana Wesleyan

     

    2014-15 Division I All-America Team

    Blake Nash, Cal State San Marcos

    Damontre Harris, Campbellsville

    Ladaris Green, Dalton State

    Korry Tillery, Evangel

    Cameron Lewis, Freed-Hardeman

    Kenny Morgan, Hope International

    Semar Farris, Mid-America Christian

    Kenny Manigault, Pikeville

    Brandon Peters, Talladega

    Phillip Miller, Wiley

     

    2014-15 Division II All-America Team

    Dominez Burnett, Davenport

    DeForest Carter, Embry-Riddle

    Grant Greenberg, Saint Mary

    Jonny Marlin, Indiana Wesleyan

    Steve O’Neill, Morningside

    Matt Schauss, Bethel

    Tony Smit, Cardinal Stritch

    Kyle Steigenga, Cornerstone

    Jalen Voss, Dakota Wesleyan

    Josh Wilson, College of Idaho

     

    2015-16 Division I All-America Team

    Dakari Archer, Biola

    Deondre McWhorter, Georgetown

    Noah Cottrill, Georgetown

    Jacob Wiley, Lewis-Clark State

    DeAngelo Coleman, LSU Alexandria

    Xavielle Brown, Park

    Corday Sims, Peru State

    Jordan Washington, Talladega

    Jerell Ellis, Texas Wesleyan

    Donta Pittman, William Carey

     

    2015-16 Division II All-America Team

    Dominez Burnett, Davenport

    Austin Fox, St. Francis

    Trey Bardsley, Nebraska Wesleyan

    Kyle Steigenga, Cornerstone

    Trae Bergh, Dakota Wesleyan

    Lane Mahurin, Indiana Wesleyan

    Clay Yeo, Bethel

    Jonny Marlin, Indiana Wesleyan

    Ilya Ilyayev, St. Francis

    Warren Hall, Warner

     

    2016-17 Division I All-America Team

    Zach Taylor, Carroll

    Liam Hunt, Hope International

    Dalarian Williams, Life

    Brian Sylverster, LSU Alexandria

    Kieston Standfield, Middle Georgia State

    Xavier Smith, Oklahoma City

    Joe Jackson, Our Lady of the Lake

    Xavielle Brown, Park

    Dion Rogers, Texas Wesleyan

    Torren Jones, William Penn

     

    2016-17 Division II All-America Team

    Caleb Oetjen, Bethel

    Colton Kooima, Northwestern

    Gerrard Newby, Union

    Jay Mayernik, Northwest Christian

    Kyle Steigenga, Cornerstone

    Lance Carter, Tabor

    Lane Mahurin, Indiana Wesleyan

    Paul Stone, Union

    Tate Martin, Dakota Wesleyan

    Warren Hall, Warner

     

    2017-18 Division I All-America Team

    Ryan Imhoff, Carroll

    Brian Egejuru, Central Methodist

    Shadell Millinghaus, Georgetown

    Jordin Williams, LSU Alexandria

    Stevie Clark, LSU Shreveport

    Dom Robinson, Montana Western

    Branden Jenkins, Texas Wesleyan

    Lawrence Russell, The Master’s

    Troy Salvant, William Carey

    Terrell Thompson, William Penn

     

    2017-18 Division II All-America Team

    Kyle Steigenga, Cornerstone

    Colton Koolma, Northwestern

    Aziz Leeks, College of Idaho

    Bryce Lienhoop, Saint Francis

    Kyle Mangas, Indiana Wesleyan

    Deion McClenton, Keiser

    Jordan Murdock, Friends

    Jason Spicer, Dakota Wesleyan

    Trenton Thompson, Asbury

    Nathan Wedel, Northwestern

     

    2018-19 Division I All-America Team

    Pablo Hernandez, Missouri Baptist

    Match Burnham, Carroll

    Keith Phillips, William Jessup

    Tonzell Handy, Tougaloo

    Lyle Hexom, Peru State

    Jayvian Delcruz, Pikeville

    Jeff Garrett, LSU Shreveport

    J.J. Culver, Wayland Baptist

    William Claiborne, LSU Alexandria

    Prince McDaniel, Stillman

     

    2018-19 Division II All-America Team

    Cameron Hunt, Southwestern

    Elisha Boone, WVU Tech

    Mitchell Fink, Oregon Tech

    Ty Hoglund, Dakota Wesleyan

    Kyle Mangas, Indiana Wesleyan

    Paul Marandet, Spring Arbor

    Talon Pinckney, Idaho

    Nic Reed, Olivet Nazarene

    Sam Vander Sluis, Cornerstone

    Jay Wolfe, Briar Cliff

     

    2019-20 Division I All-America Team

    Randy Bell, Dalton State

    Abram Carrasco, Westmont

    Chris Coffey, Georgetown

    Zaccheus Darko-Kelly, Providence

    Morris Dunnigan, Talladega

    Ashford Golden, Mid-America Christian

    Dexter Hood, William Penn

    Traquan Knight, LSU Shreveport

    Nykolas Mason, Southwestern Assemblies of God

    Deshawn Munson, Harris-Stowe

     

    2019-20 Division II All-America Team

    Junior Arrey, West Virginia Tech

    Tyler Borchers, Morningside

    Dwight Burton, Madonna

    TreVion Crews, Bethel

    Mitchell Fink, Oregon Tech

    Ty Hoglund, Dakota Wesleyan

    Kyle Mangas, Indiana Wesleyan

    Paul Marandet, Spring Arbor

    Talon Pinckney, Idaho

    Nic Reed, Olivet Nazarene