NABC NJCAA All-America History

  • 2020's

    2021-22 Division I All-America Team

    Patrick Suemnick, Triton

    Daniss Jenkins, Odessa

    Mohamed Diarra, Garden City

    AJ Cajuste, Indian River State

    Mohamed Wague, Harcum

    J’Vonne Hadley, Indian Hills

    Sincere Parker, Moberly Area

    Jordan Brinson, Salt Lake

    Sean East, John A. Logan

    Deshawndre Washington, Northwest Florida State

     

    2021-22 Division II All-America Team

    Damarco Minor, South Suburban

    Jadan Graves, Des Moines Area

    Kareem Welch, Sullivan County

    Mak Manciel Henry Ford

    Manny Montgomery, Dakota Tech

    Khalid Gates, Cecil

    Justin Hendrick, Niagara County

    Ed Wright, Allen County

    Javeon Jones, Davidson-Davie

    Drew Lowder, Lansing

     

    2021-22 Division III All-America Team

    Latyce Faison, Onondaga

    Gregory Crawford, Dallas-North Lake

    David Coit, Atlantic Cape

    Mitchel Noresca, CC of Rhode Island

    Spencer Simes, Dallas-Eastfield

     

    2020-21 Division I All-America Team

    Tyrel Morgan, Northern Oklahoma – Tonkawa
    Rivaldo Soares, South Plains (TX)
    Matt Mayers, Hutchinson (KS)
    Dalen Ridgnal, Cowley (KS)
    Linton Brown, Indiana River State (FL)
    El Ellis, Tallahassee (FL)
    Tyem Freeman, Indian Hills (IA)
    Dashawn Davis, Trinity Valley (TX)
    Malevy Leons, Mineral Area (MO)
    Deng Dut, Southern Idaho

     

    2020-21 Division II All-America Team

    Deshawndre Washington, South Suburban (IL)
    Willie Guy, Des Moines Area (IA)
    Andre Bradford, Mott (MI)
    Jakylen Thomas, Ancilla (IN)
    Malik Whitaker, Garrett (MD)
    Jarvis Jennings, John Wood (IL)
    Malik Bryant, Louisburg (NC)
    Javeon Jones, Davidson-Davie (NC)
    Kofi Hamilton, Southeast (NE)
    Xzavier Jones, Iowa Lakes
  • 2010's

    2011-12 Division I All-America Team

    Waverly Austin, Palm Beach State College

    Deverell Biggs, Seward County Community College

    Fabyon Harris, College of Southern Idaho

    Marshall Henderson, South Plains College

    Christopher Jones, Northwest Florida State College

    Jameel McKay, India Hills Community College – Ottumwa

    Darvis Scarver, Trinity Valley Community College

    Marcus Tarrance, Eastern Oklahoma State College

    Albert Thomas, Jr., Globe Institute of Technology

    Karrington Ward, Kankakee Community College

     

    2011-12 Division II All-America Team

    Davorn Bryant, Essex County College

    Brenden Cooper, Lakeland Community College

    Glenn Cosey, Columbus State Community College

    Michael Craig, South Mountain Community College

    Ryun Davis, St. Louis Community College

    Richaun Holmes, Moraine Valley Community College

    Edeward Jenkins, Patrick Henry Community College

    Bryant Orange, Triton College

    John Taylor, Mott Community College

    Desmond Williams, Community College of Rhode Island

     

    2011-12 Division III All-America Team

    JaMario Clayton, Ocean County College

    Cleanthony Early, Sulivan County Community College

    Joshua Henderson, Herkimer County Community College

    Maurice Hernandez, Central Lakes College – Brainerd

    Bakari Turner, Cedar Valley College

     

     

    2012-13 Division I All-America Team

    Kadeem Allen, Hutchinson Community College

    Jarekious Bradley, East Mississippi Community College

    Darius Carter, Vincennes University

    Skyler Halford, Salt Lake Community College

    Robert Hunter, Santa Fe College

    Jordan Johnson, East Georgia State College

    Christopher Jones, Northwest Florida State College

    DeAndre Mathieu, Central Arizona College

    Jameel McKay, Indian Hills Community College-Ottumwa

    Yanick Moreira, South Plains College

     

    2012-13 Division II All-America Team

    Michael Harris, South Suburban College

    David Humphries, North Iowa Area Community College

    Charles Oliver, Lakeland Community College

    William Powell, Glen Oaks Community College

    Thaddeus Rideau, Brown Mackie College

    Chris Solomon, Phoenix College

    James Spencer, Central Community College-Columbus

    Karrington Ward, Moraine Valley Community College

    Christopher Whitehead, Danville Area Community College

    Desmond Williams, Community College of Rhode Island

     

    2012-13 Division III All-America Team

    Joseph Beck, Rochester Community and Technical College

    Steve Carder, North Country Community College

    Semar Farris, Eastfield College

    Tommie Starkes, Rockland Community College

    Valentino Thompson, Brookdale Community College

     

     

    2013-14 Division I All-America Team

    Kadeem Allen, Hutchinson CC

    Samuel Cassell, Jr., Chipola College

    DaJuan Dent, Baltimore City CC

    T.J. Dunans, Columbia State CC

    Octavius Ellis, Trinity Valley CC

    Jordan Goodman, Harcum

    Wayne Langston, McLennan CC

    Lester Medford, Indian Hills CC

    Kevin Punter, State Fair CC

    Jordan Stevens, Southeastern CC

    Willie Wiley, Vincennes University

     

    2013-14 Division II All-America Team

    Devin Pearson, North Arkansas College

    Malik Albert, Mott CC

    Brandon Brown, Phoenix College

    Marvin Crawford, Raritan Valley CC

    Tyron Criswell, Central CC-Columbus

    Nehemiah Fisher, CC of Beaver County

    Winston Grays, Cincinnati State Technical & CC

    Antonio Levy, South Suburban College

    Joshua Mellette, Wake Technical CC

    Deondre Parks, Iowa Lakes CC

    T.J. Tisdell, Jr., John Wood CC

     

    2013-14 Division III All-America Team

    Jonathan Feiler, Herkimer County CC

    Lawrence Jackson, Caldwell CC & Technical Institute

    Andrew Maxie, Eastfield College

    Jared Mayes, Rock Valley College

    Joe Nickerson, Brookdale CC

     

    2014-15 Division I All-America Team

    Corlbe Ervin, Connors State

    Marcus Johnson, Jr., Hill

    Daryl Macon, Holmes

    Christopher Boucher, Northwest

    Benji Bell, Northwest Florida State

    Jovante’ Spivey, South Georgia State

    Fredrick Edmond, Southern Idaho

    Rasheed Brooks, Southwest Tennessee

    Dedrick Basile, Trinity Valley

    Mychal Mulder, Vincennes

     

    2014-15 Division II All-America Team

    Ahasuerus McDonald, Brown Mackie

    DeAndre Davis, Garrett College

    Jordan Johnson, John Wood

    Jordan Ashton, Kirkwood

    Andre Harris, Kishwaukee

    Mike Davis, Lakeland

    Tracy Edmond, Lansing

    Brandon Brown, Phoenix

    Tavon Mealy, Richard Bland

    Lavell Boyd, South Suburban

     

    2014-15 Division III All-America Team

    Tyquan Rolon, Mohawk Valley

    Anthony Walker, Ocean County

    Brandon Woods, Richland

    Jared Mayes, Rock Valley

    Devonta Brooks, Vermilion

     

     

    2015-16 Division I All-America Team

    Kevin Maura, Central Florida

    Devens Simms, Connors State

    Kavell Bigby-Williams, Gillette

    Bashir Ahmed, Hutchinson

    Colton Weisbrod, Lamar State-Port Arthur

    Jaylen Barford, Motlow State

    Julian Walters, North Dakota State SCS

    Braian Angola Rodas, North Idaho

    Devin Davis, Odessa

    Niem Stevenson, Seward County

     

     

    2015-16 Division II All-America Team

    Noble Fahnbulleh, Dakota County Tech

    Danzel Wright, Johnson County

    Hunter Rhodes, Kirkwood

    Javon Haines, Lansing

    CJ Hill, Louisburg

    DeShawndre Black, Schoolcraft

    Reshardd Harris, Sinclair

    Connor MacDougall, South Mountain

    Jovan Mooring, South Suburban

    Eric Gillespie, Triton

     

     

    2015-16 Division III All-America Team

    Mason Jones, Brookdale

    Jalin Alexander, Caldwell Tech

    Tremondre Anderson, Eastfield

    LT Davis, Rock Valley

    Naim Thomas, Sullivan County

     

     

    2016-17 Division I All-America Team

    Kareem Brewton, Eastern Florida State

    Kyvon Davenport, Georgia Highlands

    Shakur Juiston, Hutchinson

    Bruce Stevens, Jones County

    Ty Lazenby, Northern Oklahoma Enid

    Corey Davis, San Jacinto-Central

    Zach Hunsaker, Snow

    Jordan Brangers, South Plains

    Jason Burnell, St. Petersburg

    Christopher Darrington Jr., Vincennes

     

    2016-17 Division II All-America Team

    Amariontez Ivory, Brown Mackie

    Jeffrey Drake-Todd, Grand Rapids

    Miles Wentzien, Kirkwood

    Isaiah Green, Lansing

    Troy Locke, Louisburg

    Diandre Wilson, Mott

    Deion James, Pima

    Rasheide Bell, South Suburban

    Jordan Johnson, Southwestern

    Dante Thorpe, Triton

     

    2016-17 Division III All-America Team

    Jemal Smith, Hostos

    Shane Waldon, Madison

    Kameron Jiminez-Fox, MassBay

    Darek Brazeal, North Lake

    Chinua Young-Massena, Union County

     

    2017-18 Division I All-America Team

    Andres Feliz, Northwest Florida State

    L.J. Figueroa, Odessa

    Rashawn Fredericks, Motlow State

    Shane Gatling, Indian Hills

    Charles Jones, Jr., Southern Idaho

    Wendell Mitchell, Trinity Valley

    Tremell Murphy, Florida Southwestern

    JJ Rhynes, Hutchinson

    Isaiah Tisdale, Vincennes

    Ricky Torres, Missouri State-West Plains

     

    2017-18 Division II All-America Team

    Kamari Bolton, North Arkansas

    Catoni Collins, Lake Country

    Tray Croft, Iowa Central

    Quinton Dove, Iowa Central

    Brian Fobbs, Genesee

    Rashaad Goolsby, Phoenix

    Walt Kelser, Schoolcraft

    Harlyn Owens II, Dakota Country

    Holden Redparth, Highland

    Deonta Terrell, Triton

     

    2017-18 Division III All-America Team

    Jaimik Moore, Brookdale

    Deven Palmer, Quincy

    Collin Turner, Montgomery

    Steven Tynes, Suffolk

    Mario Young, Columbus State

     

    2018-19 Division I All-America Team

    Demarcus Demonia, Allegany Maryland

    Chris Duarte, Northwest Florida State

    Tyson Jolly, Trinity Valley

    DeMarkus Lampley, Wallace State-Hanceville

    Gaige Prim, South Plains

    James Rojas, Hutchinson

    Jayde Scrubb, John A. Logan

    Miles Thomas, Walters State

    Tomas Woldetensae, Indian Hills

    Alonzo Verge, Jr., Moberly Area

     

    2018-19 Division II All-America Team

    Majesty Brandon, Monroe

    Abraham Carrasco, Pima

    Rhyss Lewis, South Suburban

    Taiveyhon Mason, Highland

    Josh McAuley, Waubonsee

    Sean McNeil, Sinclair

    Cory Miller, Jr., John Wood

    Jeremiah Phifer, Guilford Tech

    Ty’Sean Sheppard, Arcadia

    Doug Wilson, Kirkwood

     

    2018-19 Division III All-America Team

    Chris Buckley, Central Lakes

    Jamaurie Coakley, Bunker Hill

    Derrick Felder, Herkimer

    Steven Tynes, Suffolk County

    Caleb Williams, Richland

     

    2019-20 Division I All-America Team

    Vince Cole, USC Salkehatchie

    Kavion Hancock, Jackson State

    Tae Hardy, Pearl River

    Russell Harrison, Clarendon

    Justice Hill, Salt Lake

    Waylyn Napper, Central Florida

    Jayden Scrubb, John A. Logan

    Demarcus Sharp, Colby

    Naje Smith, Cochise

    Shahada Wells, Tyler

     

    2019-20 Division II All-America Team

    Ahamadou Fofana, Erie

    Justin Brookens, Iowa Lakes

    Jacob Falko, Cecil

    Darius Lee, Sullivan County

    Xavier Fuller, Scottsdale

    Jamarius Hairston, Davidson County

    Marty Jackson, North Central Missouri

    Courtney Carter, South Suburban

    Jared Johnson, Prairie State

    Taylor Currie, Mott

     

    2019-20 Division III All-America Team

    Sayaun Dent, Sandhills

    Jordanny Cuevas-Marte, Mohawk Valley

    Kong Kong, Rochester

    Calvin Williams, Eastfield

    Korey Williams, Hostos