KANSAS CITY, Mo. – The NABC has announced the 2022 NABC Division II All-District Teams and District Coaches of the Year. The All-District honors are voted on by NABC-member coaches across NCAA Division II.
Atlantic
First Team
Philip Alston, Cal U
Bryce Butler, West Liberty
Armoni Foster, IUP
John Paul Kromka, Pitt-Johnstown
Isaiah Sanders, Fairmont State
Second Team
Glen Abram, West Virginia State
Zahrion Blue, Lincoln
MiyKah McIntosh, Mercyhurst
Ethan Porterfield, IUP
Pat Robinson III, West Liberty
Coach of the Year: Joe Lombardi, IUP
Central
First Team
Austin Andrews, Minnesota Duluth
Tray Buchanan, Emporia State
Trevor Hudgins, Northwest Missouri State
Tyler Riemersma, Augustana
Isaiah Wade, Central Oklahoma
Second Team
Drew Blair, Minnesota Duluth
Adam Dworsky, Southeastern Oklahoma State
Burke Putnam, Oklahoma Baptist
Joe Smoldt, Upper Iowa
Jared Vitztum, Fort Hays State
Coach of the Year: Tom Billeter, Augustana
East
First Team
Jordan Mello-Klein, Bentley
Isaiah Moore, Franklin Pierce
Chris Paul, Saint Anselm
Ronnie Silva, Adelphi
Andrew Sischo, Daemen
Second Team
Jalen Burgess, Dominican
Patrick Gardner, Saint Michael’s
Devonte McCall, Post
Demetre Roberts, St. Thomas Aquinas
Erik Timko, Jefferson
Coach of the Year: Marc Kuntz, Post
Midwest
First Team
Patrick Cartier, Hillsdale
Walt Kelser, Ferris State
Cade McKnight, Truman State
Jake Van Tubbergen, Grand Valley State
Owen White, Michigan Tech
Second Team
Tray Croft, Wisconsin Parkside
Marty Jackson, UMSL
Quinn Nelson, Southwest Baptist
Connor Niego, Lewis
Jacob Polakovich, Southern Indiana
Coach of the Year: Clark Sheehy, Southwest Baptist
South
First Team
Tyree Boykin, Union
Romeo Crouch, Embry-Riddle
Max Jones, Tampa
Kortrijk Miles, West Alabama
Sekou Sylla, Nova Southeastern
Second Team
Chaney Johnson, Alabama Huntsville
Nick Smith, Nova Southeastern
Daniel Sofield, West Florida
RJ Sunahara, Nova Southeastern
Hutton Yenor, Rollins
Coach of the Year: Jim Crutchfield, Nova Southeastern
South Central
First Team
Alijah Comithier, UCCS
Lloyd Daniels, Lubbock Christian
Riley Farris, Fort Lewis College
Parker Hicks, Lubbock Christian
Joel Scott, Black Hills State
Second Team
Brian Dawson, Regis
Cameron Kahn, Dallas Baptist
Brendan Sullivan, Colorado School of Mines
Matthew Wilson, Arkansas-Fort Smith
Larry Wise, West Texas A&M
Coach of the Year: Todd Duncan, Lubbock Christian
Southeast
First Team
Tyshaun Crawford, Augusta
Trenton Gibson, Tusculum
Jordan Guest, Lincoln Memorial
Jaizec Lottie, Flagler
Jamari Smith, Queens
Second Team
Jarren Cottingham, Wingate
Kenny Dye, Queens
KJ Jones II, Emmanuel
Spencer Levi, UNC Pembroke
Jordan Thomas, Georgia College
Co-Coaches of the Year: Dip Metress, Augusta; Drew Richards, UNC Pembroke; Jeremiah Samarrippas, Lincoln Memorial
West
First Team
Kaden Anderson, Point Loma Nazarene
Malik Duffy, Chico State
Daytone Jennings, Cal State San Bernardino
Brandon Knapper, Cal State San Bernardino
Blake Seits, Cal State San Marcos
Second Team
Divant’e Moffitt, Seattle Pacific
Oggie Pantovic, Alaska Anchorage
Phoenix Shackelford, Cal Poly Pomona
Xavier Smith, Central Washington
Jelani Watson-Gayle, Fresno Pacific
Coach of the Year: Andy Newman, Cal State San Bernardino